• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Za miliardy odpowie z wolnej stopy

Za miliardy odpowie z wolnej stopy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Allen Stanford został przywieziony do sądu w Houston

Allen Stanford, drugi po Bernardzie Madoffie najgłośniejszy skandalista finansowy w USA, do sądu w Houston dotarł w kajdanach i pomarańczowym drelichu. Jednak sędzia zdecydował, że będzie odpowiadał z wolnej stopy w procesie, w którym jest oskarżony o nadużycia na sumę 7 miliardów dolarów.

Allen Stanford został oskarżony o oszustwa finansowe na kwotę co najmniej 7 miliardów dolarów. Skandalista - a wcześniej znany teksański miliarder i miłośnik sportu - przebywał w areszcie od 18 czerwca, kiedy to oddał się w ręce FBI.

Jego proces ma rozpocząć się 25 sierpnia.

Kierował spiskiem przestępczym na Karaibach

Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury federalnej w Houston, przeciwko Stanfordowi oraz pięciu innym oskarżonym wysunięto 21 zarzutów dopuszczenia się defraudacji, spisku o charakterze przestępczym oraz utrudniania pracy organów ścigania. Prokuratorzy federalni oskarżają 59-letniego Stanforda o kierowanie zakrojonym na olbrzymią skalę spiskiem przestępczym opartym na oszukańczym wykorzystywaniu tzw. certyfikatów depozytów wydawanych przez bank na karaibskiej wyspie Antigua, którego sam był właścicielem.

Przestępcy - według prokuratury - zastosowali tzw. schemat Ponziego, czyli klasyczną piramidę finansową: spłacali osoby inwestujące swe oszczędności w certyfikaty banku Stanforda pieniędzmi wpłacanymi przez kolejnych inwestorów.

Sam 59-letni Allen Stanford powtarza, że jest niewinny, a jego inwestycje były w pełni legalne. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane