• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Za korzystanie z auta służbowego zapłacisz 45 lub 72 zł

Za korzystanie z auta służbowego zapłacisz 45 lub 72 zł
Foto: sxc.hu Foto: Zmiany sposobu rozliczania za wykorzystywanie przez pracowników samochodu służbowego w celach prywatnych są ukłonem w stronę przedsiębiorców

Ryczałtowy system rozliczania podatku dochodowego za wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych oraz zwolnienie z podatku dochodowego za dowóz do zakładu pracy organizowany przez pracodawcę - to niektóre z propozycji zmian przygotowanych przez resort gospodarki.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przypomina, że rozwiązania dotyczące zmiany sposobu rozliczania wykorzystywania przez pracowników samochodu służbowego w celach prywatnych są odpowiedzią na trudności zgłaszane przez przedsiębiorców.

Opłaty w wysokości 45 złotych i 72 złotych

Nowe przepisy określają wartość świadczenia, w wysokości 250 zł miesięcznie dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3 – co przy stawce podatkowej 18 proc. oznacza kwotę 45 zł zryczałtowanego miesięcznego podatku. Dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3, dla których wartość świadczenia określono na 400 zł miesięcznie, podatek ma wynieść 72 zł miesięcznie. W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca wartość świadczenia ustalana będzie za każdy dzień użytkowania - w wysokości 1/30 tych kwot. - Przyjęte rozwiązanie wyeliminuje konieczność prowadzenia przez przedsiębiorców dodatkowych ewidencji oraz tworzenia skomplikowanych regulaminów wewnętrznych – ocenia wicepremier.

Ustawa wprowadza także ułatwienia dla przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych. Do tej pory każda zaliczka na poczet wykonania usługi czy sprzedaży towaru stanowiła podstawę

opodatkowania VAT. Nie stanowiła natomiast przychodu w podatku dochodowym. - To problem dla firm wykonujących usługi o niewielkiej wartości, przy których zwyczajowo pobiera się zaliczki, np. usługi optyczne, remontowo-budowlane czy fotograficzne – ocenia szef resortu gospodarki. – Teraz proponujemy, aby podatnik mógł decydować czy rozliczy zaliczki na dotychczasowych zasadach, czy zaliczy je do przychodu w dniu pobrania wpłaty – informuje wicepremier Piechociński.

Ministerstwo Gospodarki proponuje też zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym (tj. autobusem/busem). – Chcemy uprościć system rozliczeń w tym zakresie oraz promować zatrudnienie osób bezrobotnych, szczególnie tych, którzy mieszkają na terenach gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym – zaznacza  Piechociński.

To propozycje przygotowane przez resort gospodarki w ramach ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Sejm uchwalił ustawę 7 listopada 2014 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane