• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Za ile rosyjski gaz płynie przez Polskę?

Za ile rosyjski gaz płynie przez Polskę?
Foto: TVN24 Foto: Czy EuRoPol Gaz zdoła pozbyć się ciążącego długu?

Rosyjski Gazprom wydał komunikat, stwierdzający, że obradująca w Moskwie rada nadzorcza spóli EuRoPol Gaz uzgodniła wysokość opłat za przesył gazu z Rosji do Polski, i dalej do Niemiec. Nie podano jednak ich wysokości.

EuRoPol Gaz to spółka eksploatująca polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, którym rosyjski gaz płynie do Polski, a potem do Niemiec.

Posiedzenie Rady Nadzorczej

W wydanym komunikacie rosyjski potentat gazowy podał, że ustalenia w tej sprawie zapadły na posiedzeniu Rady, które odbyło się w środę w Moskwie, a któremu przewodniczył wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew. Strona polska była reprezentowana przez prezesa PGNiG Michała Szubskiego, a także wiceprezesów koncernu - Mirosława Dobruta, Sławomira Hinza i Radosława Dudzińskiego. Nie wymieniono Aleksandra Gudzowatego, który także jest członkiem Rady.

Według Gazpromu, rozpatrzono problemy związane z funkcjonowaniem i zarządzaniem spółką, a także przygotowywaniem oświadczenia dla polskiego Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w sprawie zatwierdzenia taryfy za przesył gazu przez terytorium Polski w 2010 roku.

Rosyjski monopolista przekazał, że strony przedyskutowały również perspektywy przedłużenia obowiązujących kontraktów na transport gazu przez polski odcinek gazociągu Jamał-Europa do 2037 roku. "W czasie posiedzenia uzgodniono i zatwierdzono projekt oświadczenia taryfowego na 2010 rok; nakreślono też dalsze kroki, zmierzające do rozwoju rosyjsko-polskiej współpracy w sferze gazowej" - poinformował Gazprom.

Nie podano żadnych innych szczegółów, w szczególności wysokości uzgodnionych stawek.

Gudzowaty na aucie?

Kwestia taryf przesyłowych i regulowania rachunków za przesył od dawna była problemem EuRoPol Gazu - spółkę z jednej strony obciążają kredyty zaciagnięte na budowę rurociągu, z drugiej zaś strona Rosyjska nie uiszczała opłat za przesył w rynkowej wysokości, pozwalającej na spłatę zadłużenia.

Osiagnięcie porozumienia w kwestii taryf może być wynikiem szerszej ugody miedzy stroną polska i rosyjską, w wyniku której Polska zgodziła się na zmianę w składzie akcjonariatu EuRoPol Gazu i wyeliminowanie mniejszościowego akcjonariusza - firmy Gas Trading, w której udziały ma Aleksander Gudzowaty. Takie oczekiwania zgłosił publicznie w czasie swej wrześniowej wizyty w Polsce premier Rosji Władimir Putin. Gudzowaty nie zgadza się na wyeliminowanie Gas Tradingu z EuRoPol Gazu, a zgodę rządu na rosyjski postulat określa jako sprzeczną z polska racją stanu.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane