• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Za dwa lata zabraknie paliwa do diesla?

Za dwa lata zabraknie paliwa do diesla?
Foto: TVN24 Foto: Już wkrótce olej napędowy może być droższy od benzyny

Coraz więcej polskich kierowców decyduje się na auta z silnikiem Diesla. Skutek? Już za dwa lata może zabraknąć nawet 5 milionów ton oleju napędowego w skali roku - dziennik "Polska" przepowiada drastyczny wzrost cen tego paliwa.

Braki na rynku będą wynikiem szybko rosnącego zapotrzebowania na olej napędowy. W 2007 roku zużycie tego paliwa było ponad dwukrotnie wyższe niż na początku dekady - pisze "Polska". Obecnie spalamy ok. 10 mln ton oleju napędowego rocznie.

- Rosnący w ostatnich latach w Europie popyt na olej napędowy wynika nie tyle z popularności samochodów z silnikami Diesla, ile z szybkiego tempa rozwoju gospodarczego - tłumaczy na łamach "Polski" analityk rynku paliw Szymon Araszkiewicz.

- Firmy transportowe wykorzystują przede wszystkim to paliwo, więc w ostatnich latach mamy tzw. dieslizację - dodaje.

Benzyna czy olej napędowy?

Analitycy mówią zgodnie: już w najbliższych latach można się spodziewać niedoborów i zakłóceń dostaw oleju napędowego. Jak tłumaczy Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, deficyt diesla występuje w Polsce już od kilku lat. - Nasze rafinerie nie nadążają z produkcją. W tej chwili ok. 30 proc. oleju napędowego trzeba sprowadzać z zagranicy - informuje Romaniuk.

Jak niedobór surowca wpłynie na naszą kieszeń? Zdaniem cytowanych przez "Polskę" ekspertów, już w końcu przyszłego roku cena oleju napędowego może o 10 proc. być wyższa od ceny benzyny. Zanim jednak zdecydujemy się pozbyć auta z silnikiem wysokoprężnym, sami przeliczmy, czy to dla nas najlepsze rozwiązanie...

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane