• rozwiń

Za dwa lata A1 dłuższa o 16 km

Za dwa lata A1 dłuższa o 16 km
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Rusza budowa kolejnego odcinka A1

W ciągu miesiąca rozpoczną się prace przy budowie 120-kilometrowego odcinka autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie. Wykonawca robót, spółka Budimex-Dromex, podpisała w poniedziałek umowę z katowickim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na realizację projektu. Odcinek ma powstać w ciągu dwóch lat i będzie kosztował ok. siedmiu mld zł.

- Przejmujemy plac budowy w ciągu 30 dni od dzisiaj. Za trochę ponad dwa lata ten odcinek powinien być gotowy - powiedział w TVN CNBC Biznes Marek Michałowski, prezes zarządu i dyrektor generalny Budimexu.

- Jesteśmy do tego przygotowani i pozycja gotówkowa Budimexu jest bardzo dobra, także dla nas pieniądze na ten kontrakt są przygotowane. Kierownictwo kontraktu, które już bierze się za robotę wie, że może spokojnie negocjować umowy z podwykonawcami. Środki na to są i będzie mogło spokojnie nie czekając do pierwszej płatności z Generalnej Dyrekcji realizować - dodał.

Autostrada A1 ma biec skrajem lotniska, kilkaset metrów od pasa startowego. Dotąd zakładano, że trasa przebiegnie tam w 120-metrowym tunelu, który nie przeszkadzałby w startach i lądowaniach samolotów. Jeden z problemów dotyczy wyboru metody jego budowy.

mkg/sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane