• rozwiń

Za choinki zapłacimy 200 mln zł

Za choinki zapłacimy 
200 mln zł
Foto: sxc.hu Foto: W co trzecim polskim domu stanie prawdziwe drzewko

Co roku żywe drzewko kupuje w Polsce co trzecie gospodarstwo domowe. Jak obliczył portal Money.pl, przed nadchodzącymi świętami sprzeda się około czterech milionów choinek, za które zapłacimy około 193 mln zł. Jednak to i tak jest zaledwie jeden procent wszystkich świątecznych wydatków Polaków.

Za taką kwotę Polacy mogliby ufundować polskim władzom tak potrzebny, nowy samolot - specjalnie przystosowany Boeing w wersji Business Jet lub w ciągu pięciu - sześciu lat sfinansować budowę Stadionu Narodowego. Nikt z nas jednak nie dołoży się do samolotu, ani do stadionu, rezygnując z choinki. Biorąc pod uwagę, że ścięte drzewka po świętach lądują na śmietniku, rokrocznie w imię tradycji świadomie wyrzucamy nawet kilkaset milionów złotych.

Kupują bogatsi

Co ciekawe, preferencje dotyczące kupna żywej choinki na święta zmieniały się wraz z poprawą sytuacji materialnej Polaków. Dla przykładu, w roku 2000, kiedy gospodarka rozwijała się stosunkowo szybko (PKB wzrósł o 4,1 proc.) odsetek kupujących żywe choinki sięgał 30 proc.

Tymczasem w 2004 roku, kiedy Polska dopiero wchodziła w nową fazę rozkwitu w związku z akcesją do UE, chęć zakupu ściętego drzewka deklarowało jedynie 20 proc. Polaków. Od 2006 roku ponownie średnio co trzecie gospodarstwo domowe planuje kupno świeżej choinki.(dane CBOS, Pentor).

Jednocześnie badania wskazywały, że na zakup choinki zdecydowanie częściej niż pozostali zdecydują się ankietowani o najwyższych dochodach. Istotnym czynnikiem jest w tym przypadku sytuacja materialna badanych wiążąca się z ich wykształceniem.

Ceny będą najniższe w ostatnich godzinach przed świętami - sprzedający będą chcieli wyprzedać towar przed upływem czasu

Najwięcej prawdziwych drzewek będzie w domach osób mających wyższe wykształcenie i uzyskujących najwyższe dochody, szczególnie dużo u właścicieli firm (około 50 proc.) oraz przedstawicieli kadry kierowniczej i inteligencji (około 35 proc.). Z zakupu zrezygnują osoby w starszym wieku (szczególnie powyżej 55 roku życia). U nich najwyraźniej przywiązanie do tradycji przegrywa z codzienną oszczędnością.

Cennik choinek

Tradycyjnie ceny choinek zależą od rodzaju drzewka (świerk lub jodła) oraz jego wysokości. Według szacunków Money.pl średnia cena sprzedawanych choinek wynosi około 50 zł. Najpopularniejszy jest świerk, który najbardziej kojarzy się ze świętami i jest tańszy od jodły. W punktach sprzedaży choinek ceny świerka zaczynają się od 40 zł, a jodły od 100 zł. Jednocześnie w marketach można trafić drzewko świerkowe nawet po 20 zł za sztukę. Za to przez internet z dostawą do domu cena jodły syberyjskiej może przekraczać 200 zł ze stojakiem płatnym dodatkowo od 80 do nawet 150 zł.

Utarło się również, że ceny będą zniżkować w ostatnich godzinach przed świętami, kiedy sprzedający będą chcieli sprzedać jak najwięcej towaru przed upływem czasu.

kap/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane