• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Z Ukrainy do Polski dłużej za darmo

Z Ukrainy do Polski dłużej za darmo
Foto: TVN24.pl Foto: Polska wychodzi na przeciw oczekiwaniom Ukraińców

Wizy dla Ukraińców wjeżdżających do Polski pozostaną bezpłatne do 20, a nie jak zapowiadano wcześniej do 1 grudnia. To gest polskiego MSZ mający złagodzić efekty naszego wejścia do strefy Schengen. Od 21 grudnia Ukraińcy zapłacą za polską wizę sporo, bo aż 35 euro.

Protokół w sprawie ułatwień wizowych dla obywateli Ukrainy podpisali dzisiaj szef MSZ Radosław Sikorski i ambasador Ukrainy Olexandr Motsyk.

Podczas uroczystości Sikorski poinformował, że do 20 grudnia darmowe będą również wizy obowiązujące w okresie po naszym wejściu do obszaru Schengen.

Szef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że podpisany w piątek protokół ułatwi kontakty między społeczeństwami Polski i Ukrainy. - Niemal połowa wszystkich wiz, które wystawiamy, to wizy dla obywateli Ukrainy. Polska wchodzi do Schengen, ale nie zapominamy o naszych sąsiadach, strategicznych partnerach - zaznaczył minister. Dodał też, że wizy będą wydawane szybciej i sprawniej.

Sikorski dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do podpisania tej umowy, także swojej poprzedniczce Annie Fotydze.

Ambasador Ukrainy zaznaczył, że jego kraj jest bardzo wdzięczny Polsce za wsparcie Ukrainy w jej aspiracjach europejskich i euroatlantyckich. - Mamy nadzieję na to wsparcie w przyszłości - mówił.

14 kategorii bez opłat
Do postanowień podpisanego w piątek protokołu wpisano wykaz 14 kategorii obywateli Ukrainy zwolnionych z opłat za wizy.

Zaliczają się do nich m.in. bliscy krewni obywateli Ukrainy zamieszkujący na terytorium Polski, uczniowie i studenci podróżujący w celu podjęcia nauki, niepełnosprawni, osoby podróżujące z przyczyn humanitarnych, dziennikarze, emeryci i renciści oraz dzieci do 18 lat. Według MSZ oznacza to, że bezpłatne wizy będzie mogła otrzymywać blisko połowa obywateli Ukrainy wyjeżdżających do Polski.

Jednak - jak zwraca uwagę MSZ - rozpoczęcie stosowania przez Polskę zwolnień z opłat za wizy będzie możliwe dopiero z dniem wejścia w życie umowy między Wspólnotą Europejską a Ukrainą o ułatwieniach w wydawaniu wiz, która została już ratyfikowana przez stronę unijną, jednakże nie została dotychczas ratyfikowana przez Ukrainę.

Wejście Polski do systemu schengeńskiego, wiąże się z wprowadzeniem opłat wizowych dla wszystkich państw spoza obszaru. W przypadku Ukrainy będzie to 35 euro. Nowe stawki początkowo miały wejść w życie już 1 grudnia, ponieważ polskie służby konsularne chciały mieć czas na przygotowanie się do zmian.

Po 21 grudnia obywatele Polski oraz obcokrajowcy posiadający kartę stałego pobytu w Polsce uzyskają możliwość jeszcze swobodniejszego niż dotychczas podróżowania po Europie, bez kontroli dokumentów i odpraw na wewnętrznych granicach Schengen.

Ale uwaga - choć kontrole na granicach skończą się, nie zwalnia to z obowiązku posiadania podczas podróży dowodu tożsamości.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane