• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Z prywatyzacji na emerytury

Z prywatyzacji na emerytury
Foto: TVN24 Foto: FRD zabezpieczy przyszłych emerytów

Czteroletni, prywatyzacyjny plan rządu zakłada 30 mld zł przychodu z tego tytułu. - 40 proc. tej kwoty zostanie przeznaczonych na Fundusz Rezerwy Demograficznej, który będzie stabilizatorem polskiego systemu emerytalnego - zapowiedział minister skarbu państwa Aleksander Grad.

Fundusz będzie gromadził środki jako zabezpieczenie wypłaty przyszłych emerytur. Minister podkreślił, że wkrótce emerytury trzeba będzie wypłacać powojennemu wyżowi demograficznemu, potem kolejnym.

- To doświadczenie wielu krajów na świecie, gdzie systemy emerytalne chwiały się, bo brakowało środków finansowych. 40 proc. przychodów z prywatyzacji to ogromna kwota. Środki te byłyby stabilizatorem systemu emerytalnego w Polsce. Wszystkim nam zależy, by był on stabilny i wypłacalny - powiedział Aleksander Grad.

Rezerwa na "czarną godzinę" pod opieką rządu

Jak mówił minister, fundusz byłby zarządzany przez ministra finansów oraz ministra pracy i polityki społecznej i uruchamiany wtedy, gdyby brakowało środków w systemie.

Poinformował, że resort przygotowuje projekt ustawy, która będzie szczegółowo regulować zasady funkcjonowania funduszu.

- Chcielibyśmy, żeby był co roku powiększany, chociażby poprzez inwestowanie w pewne papiery dłużne, jakimi są bony skarbowe. To pozwoli mu co roku przyrastać i dysponować coraz większą kwotą - dodał.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane