• rozwiń

Z komórki taniej o 1/5

Z komórki taniej o 1/5
Foto: TVN24 Foto: Obniżkę stawek wymusiło rozporządzenie UE

Dobra wiadomość dla osób rozmawiających przez telefon komórkowy za granicą: będzie prawie o 1/5 taniej - ale dopiero po wakacjach. Nowe ceny roamingu wejdą w życie z końcem sierpnia.

30 sierpnia 2008 r. w życie wchodzą unijne przepisy, do których dostosować się muszą operatorzy. Ceny rozmów muszą być niższe o prawie 20 procent.

Jeśli korzystamy z roamingu dzwoniąc z obcego kraju UE do innego kraju Wspólnoty nie możemy zapłacić więcej niż 1,81 zł za minutę. Opłata za odebranie połączenia za granicą nie może przekroczyć 86 groszy za minutę. Obie stawki uwzględniają już polski podatek VAT.

Z własnego kraju drożej

Warto zwrócić uwagę, że ceny połączeń międzynarodowych z polskich komórek do krajów Unii niejednokrotnie przekraczają obowiązujące unijne stawki roamingu. Dla przykładu: rozmowa do Portugalii w Plusie i Orange kosztuje 2,56 zł za minutę, a w Erze nawet 3,33 zł za minutę. To prawie dwa razy więcej, niż zapłaci Portugalczyk korzystający z roamingu w Polsce i dzwoniący do ojczyzny.

Unijne przepisy nie mówią jednak nic o cenach obowiązujących dla rozmów za granicę wykonywanych z własnego kraju.

ram/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane