• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Z kartą w Europie taniej

Z kartą w Europie taniej
Foto: sxc.hu Foto: Spór między Mastercard a Komisją Europejską ciągnie się od wielu lat

Zagraniczne transakcje z użyciem kart MasterCard będą tańsze. Dzięki temu firma uniknie kar, którymi groził jej unijny urząd ds. konkurencji, a konsumenci będą płacić trochę mniej za międzynarodowe zakupy.

Pod wpływem nacisków Komisji Europejskiej MasterCard zgodził się obniżyć prowizje od międzynarodowych transakcji kartami kredytowymi z 0,8 do 0,3 proc, a debetowymi z 1,9 do 0,2 proc. Jednocześnie firma anuluje podwyżki opłat wprowadzone na jesieni, które miały jej zrekompensować przewidywane straty z obniżenia prowizji - zapowiedziała unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes, zadowolona z osiągniętego porozumienia.

- Dzięki tym zobowiązaniom system prowizyjny MasterCard stanie się bardziej przejrzysty, na czym skorzystają też konsumenci i detaliści - podkreśliła Kroes.

Za stosowanie nielegalnych prowizji firmie MasterCard groziły dzienne kary w wysokości 3,5 proc. jej dziennego globalnego obrotu w poprzednim roku finansowym.

Ja płacę, pan płaci - płacimy wszyscy

Spór ciągnął się od 2007 roku. Komisja Europejska uznała, że naliczane przez MasterCard wielostronne prowizje od międzynarodowych transakcji przy użyciu kart debetowych i kredytowych marki MasterCard i Maestro na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego naruszają unijne przepisy dotyczące praktyk handlowych ograniczających konkurencję.

- Umowy wielostronne o prowizjach interchange, takie jak te MasterCard, nadmiernie zwiększają koszty akceptacji kart przez punkty sprzedaży detalicznej. Ostatecznie koszty ponosi konsument, który jest wystawiony na ryzyko podwójnego płacenia za kartę płatniczą: pierwszy raz w ramach rocznej prowizji płaconej bankowi, który wydał kartę, a drugi raz w ramach zawyżonych cen detalicznych, które obciążają nie tylko posiadaczy kart, ale również klientów płacących gotówką - argumentowała wtedy komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Odwołają się do sądu

Mimo zawartej ugody MasterCard podkreśla, że porozumienie jest tylko tymczasowe i będzie starać się przekonać KE w unijnym trybunale gospodarczym, że stosowane prowizje były uzasadnione.

Środowe rozstrzygnięcie może też stanowić precedens i wpłynąć na zmianę prowizji innej firmy wydającej karty płatnicze - Visa. Także jej opłatom przyglądają się urzędnicy ds. konkurencji.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane