• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Z Goleniowa do Edynburga

Z Goleniowa do Edynburga
Foto: TVN24 Foto: Lotnisko w Goleniowie jest największe w zachodnio-pomorskim

Z lotniska w Goleniowie pod Szczecinem można będzie od końca października latać do Edynburga w Szkocji.

Połączenie uruchamia polski tani przewoźnik Centralwings. Pierwszy lot zaplanowano na 28 października. Samoloty mają kursować na tej trasie dwa razy w tygodniu – w czwartki i w niedziele.

Jak powiedział na konferencji prasowej w Szczecinie wiceprezes Centralwings Cezary Ciarciński, firma zdecydowała się na wprowadzenie nowego połączenia po szczegółowych analizach zapotrzebowania pasażerów. - Analizy wykazały, że właśnie to połączenie będzie atrakcyjne dla nas jako przewoźnika, a jednocześnie duże zainteresowanie i wysoka frekwencja pozwoli na stałe oferowanie niskich cen – podkreślił.

Zdaniem prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, uruchomienie kolejnego połączenia lotniczego jest elementem strategii. - Nasze położenie geograficzne determinuje szybki rozwój połączeń lotniczych z ważnymi ośrodkami europejskimi i światowymi – powiedział Krzystek.

Miasto i przewoźnik spodziewają się, że z nowego połączenia lotniczego korzystać będą na początku przede wszystkim osoby pracujące w Anglii i Szkocji oraz ich rodziny. Obie strony liczą jednak, że z czasem zainteresują się nim również obywatele Wielkiej Brytanii, chcący poznać Pomorze Zachodnie oraz Polacy, którzy zechcą zwiedzić Szkocję.

- Żywię nadzieję, że otwarciem nowego połączenia spełniamy życzenia wielu mieszkańców Szczecina i całego Pomorza Zachodniego, którzy na jego potrzebę wielokrotnie wskazywali - powiedział prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Jarmusz. Od 30 października pasażerowie będą mogli latać z Goleniowa także do Oslo, samolotami tanich skandynawskich linii lotniczych Norwegian Air Shuttle. Samoloty z Goleniowa latają regularnie do Warszawy (LOT), Londynu (Ryanair) i Dublina (Centralwings) a w sezonie uruchamiane są loty czarterowe do Egiptu, Tunezji i Turcji. W 2006 roku na goleniowskim lotnisku odprawiono blisko 8 tys. lotów, a z usług portu skorzystało ok. 200 tys. pasażerów.

W planach jest m.in. rozbudowa lotniska, w tym płyty postojowej dla samolotów, modernizacja drogi dojazdowej do lotniska i opracowanie koncepcji połączenia kolejowego Goleniowa ze Szczecinem. Na to kierownictwo portu lotniczego chce pozyskać pieniądze z funduszy unijnych i kontraktu dla województwa. Koszt planowanych inwestycji, które przynajmniej w połowie miałyby zostać sfinansowane ze środków zewnętrznych, szacowany jest na prawie 40 mln zł. W ramach niedawno podpisanego przez zachodniopomorski samorząd w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego kontraktu wojewódzkiego, port w Goleniowie otrzyma w latach 2007-2008 ponad 3 mln złotych.

TR

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane