• rozwiń

Z emeryturą poczekaj do marca

Z emeryturą poczekaj do marca
Foto: TVN24 Foto: Decyzję o emeryturze trzeba dobrze przemyśleć

- Występując o emeryturę w marcu można zyskać nawet kilkaset złotych - informuje "Gazeta Prawna" i wyjaśnia, że ZUS, przyznając od marca emerytury i renty weźmie pod uwagę wysokość nowej kwoty bazowej.

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie, że kwota bazowa, która ma istotny wpływ na wysokość emerytur i rent, wyniesie 2578,26 zł. Będzie więc wyższa od obowiązującej obecnie, która wynosi 2275,37 zł, o 302,89 zł. Ponieważ ZUS przyznając od marca emerytury i renty weźmie pod uwagę wysokość nowej kwoty bazowej, świadczenia będą wyższe.

Lepsza nowa kwota czy waloryzacja?

Kwota bazowa ma istotny wpływ na wysokość świadczeń. Najwięcej do stracenia na pochopnym złożeniu do ZUS wniosku o świadczenie mają osoby, które osiągały wysokie dochody. Pracownik zarabiający 250 proc. średniej płacy i mający 34-letni staż ubezpieczeniowy, na złożeniu wniosku o emeryturę do ZUS przed marcem może stracić ponad 210 zł miesięcznie.

Podejmując decyzję o dacie złożenia wniosku do ZUS, trzeba też wziąć pod uwagę wysokość wskaźnika waloryzacji, radzi "Gazeta Prawna". Przyznane w marcu świadczenia, inaczej niż te przyznane w lutym, nie będą w tym roku waloryzowane. A tegoroczna podwyżka będzie stosunkowo wysoka, bo wyniesie 6,1 proc.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane