• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Z długiem zamiast mieszkania

Z długiem zamiast mieszkania
Foto: TVN24 Foto: Może się okazać, że klienci deweloperów zostaną bez pieniędzy, mieszkania i z zaciągniętym kredytem

Kryzys na światowych rynkach finansowych może zmieść z powierzchni ziemi nawet duże i doświadczone firmy deweloperskie - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Coraz trudniej im uzyskać kredyt.

- Sytuacja jest dramatyczna. Nie dość, że marże banków wzrosły z 1,5-2 proc. do 3,5 proc., to na osiem wniosków kredytowych akceptują tylko jeden, dwa – wyjaśnia na łamach gazety Iwona Załuska z firmy Upper Finance, która pomaga deweloperom w uzyskaniu kredytu.

Prezes firmy doradczej Reas Kazimierz Kirejczyk uważa, że najbardziej zagrożone są inwestycje rozpoczęte między lipcem 2007 r. a wiosną 2008 r. Są one bowiem na tyle zaawansowane, że deweloper nie może się z nich wycofać bez gigantycznych strat.

Co z odbiorem mieszkań?

Firmy, które nie uzyskają finansowania, nie zaczynają inwestycji. Gorzej, gdy już je rozpoczęły. Bez kredytu, stanie budowa, a deweloper, który nie ma pieniędzy na kontynuację, straci płynność finansową

Według "GW", w nie najlepszej sytuacji są także klienci. Może się zdarzyć, że zostaną bez pieniędzy, mieszkania i z zaciągniętym kredytem na karku. Bo jeśli sąd upadłościowy nakaże sprzedaż wszystkiego, co ma deweloper, zazwyczaj w pierwszej kolejności pieniądze dostaną np. ZUS oraz syndyk, w drugiej – fiskus, a dopiero w trzeciej – klienci oraz inni wierzyciele, np. firmy wykonawcze.

Zdaniem Jacka Bieleckiego z Polskiego Związku Firm Deweloperskich w miarę spokojnie mogą spać klienci tych firm deweloperskich, które są kredytowane przez banki, a także ci, którzy odbiorą klucze do mieszkań w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane