• rozwiń

Yahoo zszedł z garnuszka Google

Yahoo zszedł z garnuszka Google
Foto: archiwum tvn24.pl Foto: Firma musi szukać innego inwestora

Problemy firmy Yahoo, jednej z największych (druga po Google) wyszukiwarek internetowych miały zakończyć się dzięki współpracy reklamowej z Google. Plan zakładający wyświetlanie przez Yahoo reklam konkurenta spalił jednak na panewce.

Firma Google ogłosiła bowiem, że współpraca z Yahoo nie jest w dobrym interesie firmy i jej użytkowników. Po czterech miesiącach ścierania się z reklamodawcami i rządem Yahoo musi znaleźć inny sposób na wyjście z kryzysu.

- Mieliśmy naciski nie tylko ze strony prawnej, ale również od naszych partnerów - powiedział David Drummond, wiceprezes działu rozwoju Google i główny prawnik firmy. - Zdajemy sobie sprawę, że umowa mogła być dobra dla twórców stron, reklamodawców i użytkowników i oczywiście dla Yahoo i Google. Jesteśmy oczywiście zawiedzeni, że nie doszło do współpracy, nie zamierzamy jednak wikłać się w dalszą walkę prawną.

Monopol? Jeśli tak to już... nie

Niedługo po ogłoszeniu przez firmy (w czerwcu) planów współpracy, Google i Yahoo dostały się pod ogień oskarżeń ze strony agencji i grup reklamowych, obawiających się wstrzymywania konkurencji i wzrostu cen. Amerykański Departament Sprawiedliwości wszczął nawet postępowanie przygotowawcze, mające sprawdzić, czy umowa nie zagraża rynkowi reklam.

Antymonopolowe środowiska mówiły nawet o "wciąganiu Yahoo do czarnej dziury". Podkomisja antymonopolowa Senatu amerykańskiego stwierdziła, że umowa między Google i Yahoo nie spowodowała by wzrostu cen. Zaznaczono jednak, że pojawiły się liczne obawy środowiska, jakoby Google dzięki umowie z Yahoo dążyło do opanowania rynku wyszukiwarek.

Jakkolwiek by nie było, teraz Yahoo czekają dalsze poszukiwania pomocy u AOL (dawniej America Online) i Microsoftu - którego ofertę odrzucił kilka miesięcy temu.

sm//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane