• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wzrosty na Wall Street. "Ogólny trend gospodarczy zmierza w kierunku stopniowej poprawy"

Foto: Reuters Foto: Hossa na nowojorskiej giełdzie

Dość duże wzrosty zanotowano podczas poniedziałkowej sesji na Wall Street. O rezultacie zdecydowały dobre dane z Azji, które przeważyły nad obawami o efekty ograniczenia luzowania ilościowego w USA, które Rezerwa Federalna może wprowadzić w najbliższym czasie.

Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial wzrósł o 140,62 pkt.  (0,94 proc.) do 15.063,12 pkt. S&P 500 zyskał 16,54 pkt.(1,00 proc.) do 1.671,71 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 46,17 pkt. (1,26 proc.) do poziomu 3.706,18 pkt. najwyższego od września 2000 r.

- Doceniamy, że Dow jest na poziomie powyżej 15.000 punktów, a S&P 500 powyżej 200-dniowej średniej kroczącej, ale to wszystko dzieje się jednak przy niskich obrotach i wszyscy ciągle patrzą na Syrię - powiedział Alan Valdes, dyrektor operacji rynkowych z DME Securities.

Konflikt w Syrii niestraszny

Od początku września indeks Dow zyskał około 1,5 proc., a Nasdaq i S&P 500 po 2 proc.

- Doszliśmy do punktu, w którym wszyscy są już zmęczeni ciągłym zamartwianiem się. Możemy przejmować się obsesyjnie konfliktem w Syrii albo początkiem końca luzowania polityki monetarnej, ale ogólnie rzecz biorąc rzeczy mają się dużo lepiej niż się wydawało. Gospodarka może nie rośnie w tempie zatrważającym, ale ogólny trend zmierza w kierunku stopniowej poprawy - powiedział Bruce McCain, główny strateg inwestycyjny z Key Private Bank.

Eksport w Chinach wzrósł w sierpniu o 7,2 proc. rdr. Analitycy oczekiwali wzrostu chińskiego eksportu w sierpniu o 5,5 proc., wobec wzrostu w lipcu o 5,1 proc.

Informacje o dobrych wynikach osiągniętych przez gospodarkę chińską przeważyły nad obawami o skutki ograniczenia skali luzowania ilościowego w USA, na które Fed może zdecydować się w najbliższym czasie. Z piątkowego raportu z amerykańskiego rynku pracy wynika, że w sierpniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 169 tys., podczas gdy w lipcu wzrosła o 104 tys., po korekcie. Analitycy spodziewali się, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 180 tys. wobec 162 tys. w lipcu przed korektą.

Fred zdecyduje

Pomimo gorszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy Fed zdecyduje się na ograniczenie skupu obligacji na zaplanowanym na 17-18 września posiedzeniu - uważają analitycy Morgan Stanley.

- Dane z piątku sprawiają, że rośnie niepewność co do daty rozpoczęcia wygaszania luzowania ilościowego przez Fed. Pomimo że prawdopodobieństwo rozpoczęcia wygaszania, jak i pozostawienia go bez zmian we wrześniu jest zbliżone, my wciąż oczekujemy, że Fed zdecyduje się na ograniczenie skali skupu obligacji na nadchodzącym posiedzeniu wobec postępującej poprawy w gospodarce USA i rosnących wątpliwości co do korzyści z dalszego utrzymywania skupu - napisano w raporcie Morgan Stanley.

W centrum uwagi rynków pozostaje Syria. Choć rząd USA nie ustaje w przekonywaniu do poparcia interwencji w Syrii, rośnie prawdopodobieństwo, że Kongres nie udzieli na nią zgody. Już ok. 230 z 433 członków Izby Reprezentantów publicznie zapowiedziało, że zagłosuje przeciw bądź się ku temu skłania.

Ze spółek rosły akcje Apple po podniesieniu ich ceny docelowej do 600 USD z 575 USD wcześniej przez analityków FBN Securities.

Spadały akcje Yum Brands, właściciela sieci restauracji Taco Bell i KFC. Spółka poinformowała, że jej sprzedaż w sierpniu w Chinach spadła o 10 proc.

Ponad 30 proc. zyskał Molex, który zostanie przejęty przez koncern chemiczno-paliwowy Koch Industries za około 7,2 mld USD.

Rosły akcje Delty, która po wtorkowej sesji wejdzie w skład indeksu S&P 500. Zastąpi w nim BMC Software, który został przejęty przez Bain Capital.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane