• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Wzrost danin "na szczytne cele", czyli łatanie budżetu

Wzrost danin "na szczytne cele", czyli łatanie budżetu
Foto: TVN24 Foto: Trzeba będzie płacić

Parę groszy tu, parę groszy tam - czeka nas wzrost opłat dodatkowych. Zbiorą się z tego całkiem poważne kwoty. Od nowego roku za m.in. gaz, prąd węgiel, czy paliwa zapłacimy więcej. - W sumie 37 zł miesięcznie - wyliczył "Dziennik Gazeta Prawna", który przyjrzał się pracom rządu nad tym, jak tylnymi drzwiami wprowadzić... podatki.

Rząd przygotowuje cztery nowe opłaty, które doliczane będą do cen głównych nośników energii. Chodzi o opłatę zapasową, węglową, dywersyfikacyjną i daninę z tytułu obowiązkowego zakupu energii produkowanej z metanu. Wzrośnie także istniejąca już opłata paliwowa. I to najbardziej. W przypadku oleju napędowego, skoczy aż o 140 proc. – z obecnych 97,8 zł do 234 zł za 1000 litrów. Według Urszuli Cieślak, analityka BM Reflex, w konsekwencji – po doliczeniu podatku VAT – cena detaliczna diesla wzrośnie o 17 gr na litrze. To pociągnie też wzrost cen innych paliw: benzyny i autogazu. - Podwyżki w tym przypadku będą jednak nieznaczne, wyniosą maksymalnie około 1 gr za litr – mówi Urszula Cieślak.

Litr węgla na zapas

Ale poza akcyzą, VAT oraz opłatą paliwową wkrótce pojawią się w cenie paliwa jeszcze dwa dodatki – opłata węglowa i zapasowa.

O ile z opłaty paliwowej zasilany jest Krajowy Fundusz Drogowy oraz Fundusz Kolejowy, to węglowa ma służyć pozyskaniu środków na unijną składkę na ochronę środowiska. Opłata zapasowa ma z kolei pomóc w sfinansowaniu nowego systemu tworzenia państwowych rezerw ropy i paliw.

Wysokość podatku węglowego nie jest jeszcze ustalona. Szacuje się, że będą to 4 gr za litr paliwa. Nie wiadomo też, czy wejdzie w życie. Pomysł nie podoba się Waldemarowi Pawlakowi, wicepremierowi i ministrowi gospodarki.

– Mamy już wystarczająco dużo podatków. W tej chwili cena surowej benzyny wynosi niecały 1 zł, to samo dotyczy oleju napędowego. Cała reszta to akcyza, VAT i opłata paliwowa. Wprowadzenie kolejnego podatku to już przesada – mówi Pawlak.

Nierosyjski gaz i metanowy prąd

Mamy już wystarczająco dużo podatków. W tej chwili cena surowej benzyny wynosi niecały 1 zł, to samo dotyczy oleju napędowego. Cała reszta to akcyza, VAT i opłata paliwowa. Wprowadzenie kolejnego podatku to już przesada

pawlak o opłacie

Rząd chce, by sięgnąć również po pieniądze z gazu ziemnego i energii elektrycznej. Od każdego 1 m sześc. gazu ma być naliczana tzw. opłata dywersyfikacyjna w wysokości ok. 4–5 gr. Oznacza to, że rachunki za gaz wzrosną o około 2–3 proc. Pieniądze te trafią na najważniejsze dla kraju projekty w infrastrukturę przesyłową i przeładunkową. Mają uniezależnić nas od dostaw gazu z jednego kierunku, czyli z Rosji.

Więcej będziemy płacić też za prąd. W przyszłym roku sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli kupować prąd wytwarzany z metanu. A to oznacza zakupu świadectw pochodzenia energii czy uiszczania opłaty zastępczej obciążą ceny prądu dla odbiorców.

– Szacujemy, że w efekcie ceny energii wzrosną o 2–5 zł na 1 MWh – mówi Marcin Ludwicki, wiceprezes zarządu Energi Obrót.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o budżet

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie miałyby wejść w życie nowe podatki od głównych nośników energii. Eksperci spodziewają się, że opłaty: zapasowa, dywersyfikacyjna i tzw. metanowa mogą obciążyć nasze budżety domowe jeszcze w 2010 roku. Opłata węglowa zacznie obowiązywać prawdopodobnie dopiero w 2012 roku.

Według Adama Ambrozika z Konfederacji Pracodawców Polskich, niezależnie od tego, jak szczytne cele przyświecają nowym podatkom, ostatecznie i tak wyciągnięte nam pieniądze posłużą ratowaniu finansów publicznych.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane