• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wzrosną raty kredytów we frankach

Wzrosną raty kredytów we frankach
Foto: PAP/EPA Foto: Jean-Pierre Roth nie wyklucza podniesienia stóp procentowych

Zła wiadomość dla posiadaczy kredytów we frankach - raty kredytów będą rosnąć. Dlaczego? Bo prezes banku centralnego Szwajcarii zapowiedział możliwość podwyżki stóp procentowych.

Bank centralny Szwajcarii może podnieść stopy z powodu tzw. "efektu drugiej rundy" - przyznał w wywiadzie dla "Financial Times" prezes Jean-Pierre Roth.

"Efekt drugiej rundy" oznacza, że wzrost cen powoduje żądania płacowe powodowane odczuciem narastającej "drożyzny", co utrwala i nakręca inflację.

- Jest bardzo trudno ocenić, jaki rodzaj efektów drugiej rundy może wystąpić - ocenił Roth.

Efekty odczuwalne już po zapowiedzi

- Jeśli dojdziemy do wniosku, że inflacja bazowa pozostanie wysoka przez dłuższy czas, możemy być zmuszeni do podjęcia niezbędnych decyzji w polityce monetarnej, aby wypełnić nasze zobowiązania do zapewnienia stabilności cen - dodał prezes Banku Centralnego Szwajcarii.

Już sama zapowiedź podwyżek zwykle powoduje wzrost LIBOR-u (London Interbank Offer Rate) - stopy procentowej depozytów, jakie banki na wzajem u siebie lokują na rynku w Londynie. Stawka LIBOR jest wzorcem dla oprocentowania kredytów. Zazwyczaj wynosi ono stopę LIBOR plus marżę banku.

W dodatku wzrost stóp w Szwajcarii spowoduje, że wzrośnie kurs franka. Złoty od miesiąca i tak osłabia się wobec franka.

lad ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane