• rozwiń

Wznowienie produkcji bio-diesla

Wznowienie produkcji bio-diesla
Foto: TVN24 Foto: Biopaliwa kusza niższą ceną

Rafineria Trzebinia informuje o wznowieniu produkcji oleju napędowego ON BIO, zawierającego 20-procentowy dodatek biokomponentów. Jak podano - to wynik zmian w ustawach, przywracających opłacalność takiej produkcji.

"W związku ze zmianami przepisów w ustawie o biokomponentach i biopaliwach oraz w ustawie o podatku akcyzowym zarząd Rafinerii Trzebinia, zdecydował o powrocie do produkcji oleju napędowego ON BIO z 20 proc. zawartością biokomponentów estrów FAME" - podała spółka komunikacie.

W Rafinerii Trzebinia, należącej do grupy kapitałowej PKN Orlen, od 2004 roku działa instalacja biodiesla, wybudowana jako pierwsza tego typu w Polsce. Szacunkowy koszt tej inwestycji wyniósł około 160 mln zł. Wydajność instalacji to 100 tys. estrów oraz 11 tys. ton gliceryny farmaceutycznej rocznie. Do produkcji wykorzystywany jest przede wszystkim olej rzepakowy, a także zużyte oleje roślinne oraz kwasy tłuszczowe.

Jednak produkcja biodiesla została wstrzymana w końcu 2006 roku, gdy ministerstwo finansów zmieniło przepisy o ulgach podatkowych dla tego rodzaju paliw. Firma uznała wówczas, że ich wytwarzanie będzie przynosić jej straty. Wywołało to protesty wśród plantatorów rzepaku, którzy obawiali się, że nie znajdą zbytu na swój produkt. Jednocześnie powstał spór w koalicji rządowej, bowiem wicepremier Andrzej Lepper kategorycznie domagał się przywrócenia opłacalności produkcji biopaliw.

Według producenta olej napędowy ON BIO 20 posiada właściwości oleju napędowego, otrzymywanego w sposób konwencjonalny z ropy naftowej. Jest w pełni mieszalny z konwencjonalnym olejem napędowym, co oznacza, że można na zmianę tankować ON BIO 20 i tradycyjny olej napędowy. ON BIO 20 może być wykorzystywany jako paliwo do wszystkich pojazdów wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym (Diesel), m.in. takich, jak: samochody ciężarowe, maszyny rolnicze i budowlane, łodzie i inne.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane