• rozwiń
  • WIG20 2182.86 +0.34%
  • WIG30 2515.64 +0.63%
  • WIG 56500.54 +0.33%
  • sWIG80 11466.69 -0.73%
  • mWIG40 3933.25 +1.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:28

Dostosuj

Wyższego VAT nie będzie. Chipsy zdrową żywnością?

Wyższego VAT nie będzie. Chipsy zdrową żywnością?
Foto: sxc.hu Foto: MF nie pracuje nad nowym podatkiem od chipsów

Ministerstwo finansów rezygnuje z prac nad wprowadzeniem wyższego podatku VAT na chipsy, chrupki, snacki i tortille, które są uznawane za niezdrową żywność. Powodem są negatywne opinie ministerstwa zdrowia i rolnictwa.

Na problem opodatkowania chipsów, chrupków ziemniaczanych, chrupków kukurydzianych (tzw. snacków) oraz tortilli zwrócił uwagę poseł John Abraham Godson (PO) w poselskiej interpelacji. Jego zdaniem nie powinny być one opodatkowane preferencyjną stawką 8 proc. VAT, bo mogą wywoływać niekorzystne skutki dla zdrowia. Poseł spytał więc ministra finansów, czy nie byłoby zasadne objęcie tych produktów podatkiem według stawki podstawowej, tj. 23 proc. - takiej jaka obowiązuje np. w przypadku słodyczy czy alkoholu.

W odpowiedzi wiceminister finansów Maciej Grabowski obiecał zajęcie się sprawą. - Rozszerzenie zakresu produktów spożywczych podlegających opodatkowaniu wg stawki podstawowej o produkty, które pan poseł wymienił w swojej interpelacji, zostanie przeanalizowane w porozumieniu z ministrem zdrowia oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi - zapewnił wiceminister.

Sprzeciw resortów

Ostatecznie ministerstwo finansów prac nad "podatkiem chipsowym" nie rozpoczęło, ponieważ negatywne opinie wydały resorty zdrowia i rolnictwa.

Ten pierwszy argumentował, że chipsy, chrupki i snacki nie są niezdrową żywnością, ponieważ takiej w polskich sklepach w ogóle nie ma. Zdaniem ministerstwa to co znajduje sie na sklepowych półkach jest zdrowe, bo do sprzedaży dopuszczane są tylko produkty przebadane.

Z kolei zdaniem urzędników resortu rolnictwa na opodatkowaniu niezdrowej żywności mogliby stracić rolnicy, którzy zarabiają na produkcji chipsów.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane