• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wyższe pensje dla samorządowców

Wyższe pensje dla samorządowców
Foto: TVN24 Foto: Praca w urzędzie zacznie się opłacać

Praca w urzędzie miejskim czy gminnym zacznie się wreszcie opłacać. W myśl nowego rozporządzenia Ministerstwa Pracy, do którego dotarła "Polska", pensje w administracji samorządowej wzrosną od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Skala podwyżki będzie zależała od rady gminy.

Prawdopodobnie już w marcu wyższe wypłaty dostaną niemal wszyscy pracownicy urzędów miast i gmin: od prezydenta miasta, przez naczelników wydziałów, kierowników, dyrektorów, po gońców i sprzątaczki.

Szeregowy urzędnik zatrudniony na stanowisku podinspektora zamiast obecnych 900 zł będzie mógł otrzymać nawet 1400 zł, strażnik miejski może liczyć na pensję do 2800 zł (dziś – maksymalnie 2340 zł), zaś najwyższa pensja samodzielnego referenta będzie mogła podskoczyć z 2210 do 2600 zł - zapowiada "Polska".

Młodzi wchłaniani przez bogate firmy
Podwyżki mają przyciągnąć do administracji młodych, dobrze wykształconych ludzi, a także doświadczonych profesjonalistów: prawników, architektów, inżynierów czy specjalistów od pozyskiwania środków unijnych. Dziś wybierają lepiej płatną pracę w prywatnych firmach lub wyjeżdżają za granicę.

– Samorządowcy proszą, by przysłać do nich absolwentów, tyle że młodych, dynamicznych i przedsiębiorczych ludzi błyskawicznie wchłaniają bogate firmy – mówi prof. Leon Kieres, senator i wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podwyżki ułatwią też życie petentom
W efekcie wiele kluczowych stanowisk w urzędach jest nieobsadzonych. W warszawskim urzędzie miejskim od pół roku nie ma np. naczelnika ds. dozoru inwestycji ogólnomiejskich.

Brak kompetentnych ludzi w administracji utrudnia życie petentom. W źle zorganizowanych i zarządzanych urzędach tygodniami trzeba czekać na decyzje meldunkowe, wydanie prawa jazdy czy pozwolenia na budowę. Resort pracy ma też nadzieję, że podwyżki pomogą w ukróceniu korupcji, która jest plagą polskich urzędów.

mkos/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane