• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wyższe odsetki za zwłokę w podatkach

Wyższe odsetki za zwłokę w podatkach
Foto: TVN24 Foto: Za spóźnienie zapłacisz więcej

Za zwłokę w regulowaniu należności podatkowych zapłacimy wyższe odsetki - wynika ze znowelizowanej w piątek przez Sejm ordynacji podatkowej. Poza tym ministerstwo finansów będzie mogło przetwarzać dane podatników zawarte w ich deklaracjach.

Zgodnie z obecnymi przepisami odsetki za zwłokę w regulowaniu zaległości podatkowych to dwukrotność podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego (wynoszącej obecnie 5 proc.), ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

Podwyższona stawka odsetek za zwłokę ma wynieść dwukrotność podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, powiększonej o 2 punkty procentowe. Stawka ta nie może być jednak niższa niż 8 proc.

Jak w totalitaryzmie, czy jak w Europie?

Jeden z przepisów nowelizacji zakłada też, że minister finansów będzie mógł, w celu wykonywania ustawowych zadań - w szczególności analityczno-sprawozdawczych - przetwarzać dane wynikające z deklaracji podatkowych składanych do naczelników urzędów skarbowych.

PiS złożyło wniosek o wykreślenie tego przepisu. - Proponowany przepis nosi znamiona i cechy właściwe dla ustrojów totalitarnych, gdzie władza dąży do tego, by posiąść wszelką wiedzę o mieszkańcach swego państwa - krytykował Krzysztof Popiołek z PiS, domagając w poprawce wykreślenia przepisu.

Według wiceministra finansów Macieja Grabowskiego, podobne regulacje ma wiele krajów - np. Szwecja, Dania, Holandia czy Stany Zjednoczone. W efekcie posłowie podczas piątkowego głosowania odrzucili poprawkę PiS. Przeciwko tej poprawce była także Komisja Finansów Publicznych.

Przeszły propozycje rządu

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i Ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przygotował rząd. Komisja pracowała nad nim i nad projektem senackim równolegle. Jako projekt bazowy przyjęto jednak szerszy dokument rządowy.

W piątkowym głosowaniu wzięło udział 391 posłów, 252 było za, 2 przeciw, a 137 posłów wstrzymało się od głosu. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia. Teraz zajmie się nią Senat.

mkg//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane