• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wyższe ceny ropy na koniec roku? "100 dolarów za baryłkę to przeszłość"

Wyższe ceny ropy na koniec roku? "100 dolarów za baryłkę to przeszłość"
Foto: sxc.hu Foto: Na koniec roku spodziewany jest wzrost cen ropy

Ropa zdrożeje z końcem br. w reakcji na sezonowy wzrost popytu i rozwianie obaw przed nowym globalnym spowolnieniem, ale dłuższy okres obowiązywania ceny powyżej 100 USD za baryłkę to przeszłość – ocenia ośrodek analityczny Capital Economics.

CE zauważa, że obniżka cen ropy z początku tygodnia do ok. 82 USD/b z ok. 85 USD/b rozstroiła globalne rynki akcji. Powodem była decyzja Arabii Saudyjskiej, która dążąc do utrzymania udziału w amerykańskim rynku zmieniła margines cen między jej ropą eksportowaną do USA a cenami konkurencyjnych gatunków ropy produkowanych w Stanach Zjednoczonych.

Obawy o hamowanie globalnej koniunktury

Według CE rynki akcji stały się nerwowe z dwóch powodów: koncerny energetyczne należą do największych spółek notowanych na giełdach i cena ich akcji odzwierciedla się w ruchach indeksów. Tańsza ropa to dla nich niższa rentowność, a dla akcjonariuszy niższe dywidendy. Drugim powodem były obawy, że taniejąca ropa to zapowiedź hamowania globalnej koniunktury.

Analitycy CE wskazują w komentarzu, że nie ma powodów do obaw: "Decyzja Arabii Saudyjskiej jest naturalną reakcją na niski popyt na jej ropę w USA, spowodowany rosnącą konkurencją ze strony producentów amerykańskich. Nawet gdyby globalna cena ropy była wyższa, to Saudyjczycy najprawdopodobniej i tak postąpiliby tak samo".

Po drugie wskaźniki wyprzedzające, jak np. PMI, nie wskazują na załamanie wzrostu mimo słabości eurostrefy i hamowania gospodarki chińskiej. - Taniejąca ropa będzie wsparciem dla globalnego wzrostu (…) Doniesienia na temat dużych korporacji energetycznych uwypuklają to, że tania ropa zaszkodzi ich zyskom i na ogół pomijają to, że zwiększa zyski konsumentów ropy, a te drugie powinny być tak samo ważne, jak te pierwsze – zaznacza CE.

Tania ropa, to niższa inflacja

Tania ropa przekłada się też na niższą inflację i dłuższy okres niskiego oprocentowania stóp.

- Spodziewamy się, że ceny ropy odrobią część strat przed końcem 2014 r. w reakcji na sezonowy przyrost popytu i nie będzie powodów do obaw przed globalnym spowolnieniem. Nie mniej dłuższy okres, w którym baryłka ropy Brent Crude kosztowała powyżej 100 USD zasadniczo się skończył – napisano w konkluzji. W czwartek po południu cena baryłki Brent Crude wynosiła ok. 82,95 USD.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane