• rozwiń

Wyższa płaca minimalna to wyższy koszt dla budżetu

Wyższa płaca minimalna to wyższy koszt dla budżetu
Foto: TVN24 Foto: Od stycznia ma wzrosnąć płaca minimalna

Podniesienie płacy minimalnej od przyszłego roku to koszt dla budżetu w wysokości 163,1 mln zł w skali roku - ocenia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Od stycznia płaca minimalna powinna wzrosnąć o 190 zł. W 2008 r. budżet państwa zostanie obciążony kwotą ok. 23 mln zł - z tytułu relacjonowania do bieżącej wysokości minimalnego wynagrodzenia - oraz kwotą ok. 140 mln zł w 2009 r. – z tytułu relacjonowania do wysokości minimalnego wynagrodzenia z grudnia roku poprzedniego - ocenia resort w projekcie rozporządzenia ustalającego wartość płacy minimalnej.

Koszty budżetowe to wzrost wielkości świadczeń opłacanych z państwowej kasy, których wielkość powiązana jest z wysokością wynagrodzenia minimalnego. Najwięcej kosztować ma dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. W 2009 roku koszt ten oszacowano na prawie 92,4 mln zł. Około 32,4 mln zł ma kosztować składka na ubezpieczenie społeczne żołnierzy niezawodowych. Na odprawy wypłacane żołnierzom niezawodowym, zwalnianym ze służby, budżet wypłaci ponad 9,4 mln zł.

Ministerstwo Pracy chce, aby od początku 2008 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 1.126 zł. Obecnie wynosi ono 936 zł. - Pozwoli to na zbliżenie relacji minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – do ok. 40 proc. W 2006 r. relacja ta ukształtowała się na poziomie 36,3 proc. - ocenia MPiPS.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane