• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wysycha strumień pieniędzy od emigrantów

Wysycha strumień pieniędzy od emigrantów
Foto: sxc.hu Foto: Mniej funtów płynie do Polski

Trzy miliardy złotych mniej niż w 2008 r. wysłali emigranci do Polski w ubiegłym roku. Prawie 27,7 mld zł, które mimo to trafiły do kraju, znacząco pomogły jednak polskiemu bilansowi płatniczemu - pisze "Rzeczpospolita".

– Po pierwsze część emigrantów wróciła do kraju, po drugie zmniejszyły się zarobki tych, którzy pozostali za granicą – tłumaczy ten trend w rozmowie z "Rz" Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW.

Irena Falkone, która prowadzi pod Londynem Biuro Porad Obywatelskich dla Polaków, przyznaje, że Polacy częściej niż rok czy dwa lata temu tracą pracę, przechodzą na zasiłek i nie stać ich na pomoc rodzinom w kraju.

Jeszcze będzie lepiej

– W perspektywie dwóch lat spodziewałbym się jednak ponownego wzrostu przekazywanych do kraju kwot. Będzie to efekt lepszej koniunktury w krajach Europy Zachodniej – uważa jednak Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego.

Mimo zmniejszania się skali zjawiska transfery od emigrantów nadal w zauważalny sposób pomagają polskiemu bilansowi płatniczemu. Ubiegłoroczny deficyt obrotów bieżących wyniósł 1,6 proc. PKB. Bez przekazów pieniędzy od Polaków pracujących za granicą byłby dwa razy wyższy - zauważa "Rz".

bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane