• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wyrok za 12 mld zł

Wyrok za 
12 mld zł
Foto: TVN24 Foto: Wojna o to, kto jest włascicielem Ery, trwa już blisko 10 lat

Polsce znowu grozi wyrok sądu arbitrażowego po procesie z wielkim zagranicznym koncernem i potencjalne odszkodowanie w wysokości 12 mld zł - pisze "Puls Biznesu". Po zażegnaniu konfliktu z Eureko odzywa się nowy, tym razem z francuskim Vivendi, które było współwłaścicielem operatora telefonii komórkowej Era.

"Puls Biznesu" dotarł do uzasadnienia sądu, z którego wynika, że Francuzi niesłusznie zostali wyrzuceni z Ery.

Przed międzynarodowym trybunałem od dwóch lat toczy się postępowanie arbitrażowe, w którym koncern Vivendi domaga się odszkodowania od państwa polskiego za pozbawienie władztwa nad Polską Telefonią Cyfrową (PTC), spowodowane m.in. wykreśleniem z ksiąg sądu rejestrowego. Francuzi zainwestowali w Polsce 1,7 mld euro. Roszczenia określili wstępnie na 2,5-3 mld euro.

Koncern twierdzi, że utracił inwestycje w Polsce wskutek błędu KRS, a Polska nie dotrzymała zobowiązań dotyczących ochrony inwestycji. Vivendi pozwał też Elektrim, który był współwłaścicielem Ery oraz Deutsche Telekom, który sąd wpisał do rejestru zamiast Vivendi.

- Arbitraż z wniosku Vivendi objęty jest pełną poufnością, nie mogę więc udzielać informacji na jego temat - mówi Marcin Dziurda, prezes Prokuratorii Generalnej.

Minister finansów Jacek Rostowski i premier Donald Tusk mają kolejne zmartwienie. Zapłata 12 mld zł Vivendi byłaby ciosem dla budżetu. Ostatnio przecież nawet oszczędności liczone na miliony złotych rząd traktuje jako sukces.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane