• rozwiń
  • WIG20 2233.16 +0.31%
  • WIG30 2528.54 +0.20%
  • WIG 58735.90 +0.19%
  • sWIG80 11602.61 +0.13%
  • mWIG40 3736.18 -0.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:35

Dostosuj

Wypych: zmiany w ZUS miały usprawnić pracę firmy

Wypych: zmiany w ZUS miały usprawnić pracę firmy
Foto: TVN24 Foto: Dlaczego Paweł Wypych został odwołany z funkcji prezesa ZUS?

Zmiany organizacyjne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie miały na celu likwidacji jakichkolwiek usług, a jedynie usprawnienie pracy firmy - przekonuje były prezes ZUS Paweł Wypych.

Premier Donald Tusk odwołał Wypycha z funkcji prezesa Zakładu w poniedziałek. Decyzję argumentował krytyczną oceną jego działań w ZUS. Chodzi m.in. o zmianę dotychczasowej struktury ZUS - zastąpienie 42 oddziałów 16 oddziałami wojewódzkimi. Według Tuska, wprowadzona przez Wypycha reforma ZUS jest niekorzystna, ponieważ "wiele usług, jakie ZUS świadczy ludności, odsunęło się znowu od człowieka i bardzo wiele osób musiałoby korzystać z tych ZUS-owskich usług, jadąc do miasta wojewódzkiego". - Pan premier powinien rozważyć dobór lepszych doradców, ponieważ nowy statut ZUS, tworzący oddziały wojewódzkie, absolutnie nie przewidywał likwidacji jakiejkolwiek funkcji usług dla klientów, które były świadczone w dotychczasowych oddziałach - powiedział Paweł Wypych w radiu PiN. Wyjaśnił, że zmiany miały dotyczyć tylko przeniesienia z oddziałów regionalnych do wojewódzkich etatów, które są w działach kadr, płac, administracji, zamówieniach publicznych, czyli nie związanych z bieżącą obsługą klientów. - Zrobiliśmy to po to, ponieważ ZUS jest stawiany w coraz trudniejszej sytuacji: płace w ZUS-ie należą do najsłabszych w całej administracji rządowej, zadań przybywa, za chwilę dojdą wypłaty z II filaru. Pytanie, kto to będzie robił? - mówił Wypych. Jak wyjaśnił, z szacunków wynikało, że dzięki wprowadzanym zmianom można przesunąć ok. 700 etatów z działów administracyjnych do bezpośredniej obsługi klienta, czyli "tam gdzie pracownicy będą najbardziej potrzebni".

Dymisja za Kaczyńskiego?
Zdaniem Wypycha, decyzja o jego odwołaniu nie wynikała z faktu, że na stanowisko szefa ZUS powołał go były premier Jarosław Kaczyński. - Myślę, że dlatego, iż zgodnie z ustawą premier rządu ma prawo powołać i odwołać prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozumiem, że pan premier Tusk chce na tym stanowisku mieć osobę, którą darzy większym zaufaniem, albo której kompetencje ocenia lepiej niż moje - powiedział Wypych.

Tymczasem eksperci uważają, że premier przesadził odwołując Wypycha. - To zła decyzja, podyktowana polityką — mówią w "Pulsie Biznesu".

— To kuriozalna decyzja. Ciekawe, ile czasu pan premier poświęcił na analizę reformy ZUS. Nowa struktura uzdrowiła zakład, jest spójna i czytelna. Dzięki niej ZUS działa sprawniej i — wbrew temu, co mówi premier — jest bliżej obywateli — mówi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, były szef rady nadzorczej ZUS.

— Zastanawiające, że premier Donald Tusk interesuje się tak szczegółowymi kwestiami, jak liczba oddziałów terenowych ZUS. Jeśli to był dobry pretekst do odwołania, to każdy można uznać za dobry — mówi Wojciech Nagel, członek rady nadzorczej ZUS.

— Nie da się zatrzymać reformy, co najwyżej można znów rozbudowywać strukturę. Ciekawe, według jakiego klucza. Być może wpływ na decyzję premiera mieli regionalni działacze, którym nie podobało się, że w ich mieście nie ma oddziału, a przez to dyrektorskiego stołka — mówi Robert Gniazdowski.

Wypych został prezesem ZUS 1 czerwca. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandrę Wiktorow, która kierowała ZUS-em od 2001 r. Wypycha zastąpił Sylwester Rypiński, jeden z członków zarządu ZUS. Premier zaznaczył, że nominacja ta może mieć charakter "tymczasowy".

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane