• rozwiń

Wyparowało 50 bilionów dolarów

Wyparowało 50 bilionów dolarów
Foto: EPA Foto: Kryzys dotknął także giełdę w Pakistanie

Wartość światowych aktywów finansowych, w tym akcji, obligacji i walut spadła w 2008 roku prawdopodobnie o co najmniej 50 bilionów dolarów, czyli o wartość rocznego PKB całego globu - szacuje w raporcie Bank Rozwoju Azji (Asian Development Bank - ADB)

W państwach Azji (z wyjątkiem Japonii) straty wynoszą 9,6 biliona dolarów. W regionie Ameryki Łacińskiej straty te wynoszą 2,1 biliona - powiedział Claudio Loser, były dyrektor w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i autor raportu. Raport nie podaje szacunków dla pozostałych regionów.

Straty upadłych gigantów

Upadek globalnych instytucji finansowych, jak Lehman Brothers Holdings Inc.czy Merrill Lynch & Co. spowodował, że inne banki i instytucje finansowe ogłosiły od początku 2007 roku 1,2 biliona dolarów strat. Wartość akcji na całym świecie zmalała o 28,7 biliona dolarów, a kolejne 6,6 biliona to zmniejszenie wartości innych aktywów.

W ogłoszonym w niedzielę raporcie Bank Światowy podał, że światowa gospodarka skurczy się w tym roku po raz pierwszy od czasów II Wojny Światowej, a spadek w globalnym handlu będzie najgłębszy od 80 lat.

Zdaniem analityków banku, najbardziej dotkliwie odczują to kraje Wschodniej Azji, skąd pochodzi olbrzymia część światowego eksportu.

Z raportu ADB zajmującego się sytuacją w Azjii wynika, że wschodzące gospodarki, do jakich należy także Polska, były dobrze przygotowane na przyjęcie pierwszego uderzenia globalnego kryzysu. Jednak już obecnie stoją przed rosnącymi wyzwaniami, a rządzący muszą zachować równowagę pomiędzy działaniami stymulacyjnymi i zachowaniem stabilności finansowej.

Kapitał nie chce płynąć

Jednym z taki wyzwań jest prognozowane zmniejszenie napływu kapitałów netto na rynki wschodzące do prognozowanych 165 miliardów dolarów w tym roku z 470 miliardów w 2008 roku i 930 miliardów w 2007 roku. W porównaniu z 2007 rokiem napływ kapitałów do azjatyckich wschodzących gospodarek może się zmniejszyć o 80 proc. - prognozuje raport.

- To bardzo zła wiadomość dla tych, którzy chcieliby prowadzić populistyczna politykę - powiedział Loser. - W przeciwnym razie kryzys będzie głębszy i trudniejszy do odwrócenia - dodał.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane