• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Wynik wyborów dla gospodarki nie ma znaczenia

Wynik wyborów dla gospodarki nie ma znaczenia
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Prof. Stanisław Gomułka, BCC: Na reformy szansa nikła

Wyrównany wynik wyborów spowoduje, że Platforma Obywatelska będzie ociągać się z reformą finansów publicznych - ocenił na antenie TVN CNBC Biznes główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka. Ekonomiści uważają jednak, że w krótkim terminie wybory nie wpłyną na złotego, czy sytuację giełdową.

- Ten wynik, mniej więcej 50 na 50, jest raczej niekorzystny z punktu widzenia nowych inicjatyw w dziedzinie finansów publicznych. Zauważmy, iż podczas kampanii obaj kandydaci twierdzili, ze w zasadzie z finansami publicznymi nie jest najgorzej. Ja myślę, że w dziedzinie finansów publicznych nie będziemy mieć jakichś poważnych inicjatyw. Najwyżej takie drobne - mówił prof. Gomułka w TVN CNBC Biznes.

Sceptyczny co do możliwych zmian w finansach publicznych jest także były wiceprezes NBP, obecnie naukowiec Szkoły Głównej Handlowej Krzysztof Rybiński. - Proszę się nie łudzić, żadnych reform nie będzie. Prawa polityki są brutalne i jednoznaczne. Ponieważ Jarosław Kaczyński uzyskał prawie 50 procent głosów, to oznacza potężne zagrozenie dla PO w kolejnych wyborach parlamentarnych, które są ważniejsze od prezydenckich. Dlatego PO będzie znowu kontynuowała przez 2,5 roku politykę PR-owskiego udawania, że coś robią. A niewiele zrobią i to jest oczywiste dla wielu komentatorów politycznych. Chciałbym, żeby tak nie było, ale takie sa brutalne prawa polityki, niestety - mówił prof. Rybiński w studio TVN CNBC Biznes.

Z kolei główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień uważa, rynki finansowe nie zareagują w żaden wyraźny sposób na wynik wyborów prezydenckich. To - jego zdaniem - jest znakiem stabilności instytucjonalnej Polski. - Niezależnie od tego, kto byłby tu zwycięzcą, rynek walutowy bardzo szybko przejdzie do innych ważniejszych kwestii. Z wielu względów to powinno tak naprawdę nas cieszyć, bo to oznacza, że rola zmian w polityce i przełożenia na gospodarkę jest już ograniczona - mówił Kwiecień.

Podobnego zdania jest Marcin Sobczyk z agencji Dow Jones Newswire. Jego zdaniem, wynik wyborów nie wpłynie w większym stopniu na wycenę złotego i polskich obligacji, bo już został wliczony w ich wycenę. - Zwycięstwo marszałka Komorowskiego jest w dużej mierze wycenione w tych naszych aktywach, czyli w złotówce i cenach obligacji. Może mieć to pewien pozytywny skutek w najbliższych dniach, ale on nie będzie trwał zbyt długo. Złotówka i polskie obligacje podlegają dużo większym wahaniom na skutek globalnej zawieruchy - uważa Sobczyk.

Natomiast zdaniem przedsiębiorcy Zbigniewa Jakubasa, wynik wyborów prezydenckich "powinien dać dużo do myślenia Platformie Obywatelskiej". Znany inwestor giełdowy oczekuje, że rządząca krajem partia zyskując teraz wsparcie nowego prezydenta, skupi się na wprowadzaniu reform, a nie na "rozgrywaniu politycznych gierek". - Już po dwóch latach rządów Platformy niektóre przewidywania jej polityków, że tak w cuglach wygrywają wybory, okazują się nie do końca trafne. Myślę więc, że to nauczy ich pokory i da dużo do myślenia. I jednych, i drugich oczywiście. Polska jest jedna, Polska jest wspólna, o tę Polskę powinniśmy wszyscy walczyć, a nie rozgrywać między sobą piłkę, jak mali chłopcy w krótkich spodenkach - nawoływał członek Polskiej rady Biznesu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane