• rozwiń

Wynieście śmieci, bo będą kary

Wynieście śmieci, bo będą kary
Foto: TVN24 Foto: Unia: zajmijcie się śmieciami, albo płaćcie

Unia Europejska wypowiada wojnę śmieciom. Jeśli nie zmienimy prawa, to grożą nam gigantyczne kary za brak systemu utylizacji odpadów - przestrzega "Dziennik Gazeta Prawna".

Unia Europejska ostrzega, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla tych państw, które do końca 2010 roku nie wdrożą u siebie sprawnego oraz szczelnego systemu odbioru, utylizacji i przeróbki odpadów. Ci, którzy się nie dostosują, muszą liczyć się z karami. Nawet 200 tysięcy euro dziennie.

Jest czego się bać, bo - jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna" - Polska, jako jeden z nielicznych krajów w UE, nie zakończyła nawet prac nad zmianami w prawie. Równie źle sprawa wygląda sprawa z utylizacją śmieci.

Jak czytamy, aż 90 proc. odpadów w naszym kraju trafia na wysypiska. Dla porównania, w Szwecji ten odsetek wynosi tylko 4 proc. O ile w innych krajach ze śmieci produkowana jest energia, to u nas - czytamy w dzienniku - hasło "spalarnia" wywołuje od razu głośne protesty mieszkańców. Gazeta przytacza też inne dane. Chociażby te, że aż 92 proc. śląskich gmin boryka się z problemem nielegalnych wysypisk.

Resort środowiska stara się zdążyć na czas. Ministerstwo przygotowało projekt zmian, który przewiduje, że pieczę nad odpadami mają przejąć gminy (dotąd ich właścicielem był wytwórca, czyli w praktyce każdy z nas).

tka/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane