• rozwiń

Temat: Niemcy. Gospodarka

Wynająć czy kupić? Niemcy wolą żyć bez zobowiązań

Wynająć czy kupić? Niemcy wolą żyć bez zobowiązań
Foto: sxc.hu Foto: Niemcy wolą wynajmować nieruchomość niż ją kupić

Aż 57 proc. Niemców wynajmuje mieszkanie, mimo że co trzeciego wynajmującego stać na zakup - podaje Deutsche Welle.

- Niemcy są tendencyjnie raczej narodem wolącym płacić za najem mieszkania - podkreśla ekonomista Michael Voigtlaender z Instytutu Badań Niemieckiej Gospodarki w Kolonii.

Według wyliczeń Instytutu Prognos w Allensbach w badaniu zleconym przez Zrzeszenie Banków Sparda, co trzeci z wynajmujących mieszkanie obecnie jest w stanie je kupić. Cena mieszkań w Niemczech to pięciokrotność dochodów gospodarstwa domowego.

Jam mówi Voigtlaender, powściągliwość przy zakupie nieruchomości wynika z tego, że Niemcy boją się ryzyka. Kolejną rzeczą, która ma wpływ na obecny stan rzeczy, jest to że przez bardzo długi okres o wiele korzystniej było wynając mieszkanie ze wzgledu na podatki.

Sytuacja jednak się zmienia. Według wyliczeń w 2009 roku tylko w 7 proc. powiatów było korzystniejszy zakup domu niż jego wynajem. W 2013 roku jest to już 27 proc.

Do tego trendu przyczyniają się głównie niskie stopy procentowe, a przez to niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, gdzie oprocentowanie kredytów spadło z 4,4 proc w 2009 roku, do 2,8 proc. w 2013 roku.

Pod względem liczby wynajmujących w Europie Niemcy wyprzedza tylko Szwajcaria. Bo tylko 27 proc. nieruchomości jest zamieszkiwana przez właścicieli. We Francji jest to 60 proc. w Wielkiej Brytanii 65 proc., we Włoszech 77 proc., a w Hiszpanii aż 82 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane