• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

"Wyłącz światło dla klimatu"

"Wyłącz światło dla klimatu"
Foto: www.lichtaus.info Foto: Wyłącz światło! Dla naszego klimatu.

Największe organizacje ekologiczne wzywają w Europie Zachodniej do uczestnictwa w akcji "Wyłącz światło dla klimatu". W sobotę o 20 na pięć minut mają zgasnąć żarówki w domach uczestników. Koncerny energetyczne przestrzegają: to grozi awariami sieci.

Do akcji wzywają WWF, Global 2000 i Greenpeace. Wyłączone w sobotni wieczór światło ma być symbolem poparcia dla walki z ociepleniem klimatu na Ziemi. Jednak polskie oddziały organizacji milczą na ten temat.

O akcji szczególnie głosno jest w Niemczech i Austrii. tam do udziału wzywane są prywatne osoby, ale tez miasta i gminy, także firmy i organizacje. Wygaszone maja być nie tylko żarówki w mieszkaniach, ale i oświetlenie zewnętrzne budynków, a zwłaszcza lampy podświetlające zabytki i inne budowle oraz wszelkie świetlne ozdoby świąteczne. Organizatorzy wyjątek robią tylko dla oświetlenia niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa.

Według zapowiedzi zgasną m.in. światła katedr w Kolonii i Berlinie, zamku Neuschwanstein i opery we Frankfurcie. Wśród wspierających akcję są niemiecki tabloid "Bild", telewizja Pro 7, a także internetowa firma Google.

Tymczasem firmy energetyczne przestrzegają, że gdyby akcja rzeczywiście przybrała duży rozmiar, wywołując gwałtowny spadek a potem wzrost zapotrzebowania na moc elektryczną, to może doprowadzić do awarii systemów przesyłowych. Nie są one bowiem przystosowane do takich wahań.

sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane