• rozwiń

Wyjście z euro? Merkel chce otworzyć furtkę

Wyjście z euro? Merkel chce otworzyć furtkę
Foto: sxc.hu Foto: Na razie przepisy UE nie dopuszczają opuszczania strefy euro

Rządząca w Niemczech Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) chce umożliwienia opuszczania strefy euro tym państwom, które nie są w stanie przestrzegać zasad funkcjonowania unii walutowej.

Poinformował o tym w czwartkowym wydaniu dziennik "Financial Times Deutschland". Według gazety, projekt odpowiedniej uchwały kierownictwo CDU przedstawi na rozpoczynającym się w niedzielę zjeździe partii w Lipsku.

"Jeśli państwo członkowskie trwale nie będzie chcieć lub nie będzie w stanie przestrzegać zasad związanych z (posługiwaniem się) wspólną walutą, powinno mieć możliwość dobrowolnego wystąpienia ze strefy euro, bez opuszczania Unii Europejskiej" - cytuje "FTD" tekst dokumentu. Państwo takie byłoby zrównane w prawach z tymi państwami członkowskimi UE, które nie wprowadziły u siebie euro.

Dotychczasowe traktaty Unii Europejskiej nie zawierają żadnych postanowień regulujących kwestię występowania państw ze strefy euro.

jak\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane