• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Wyjdziemy z kryzysu po wyboistej drodze"

"Wyjdziemy z kryzysu po wyboistej drodze"
Foto: TVN24 Foto: Jean-Claude Trichet, prezes EBC

- Pomimo wielu sygnałów, że światowa gospodarka wychodzi z najgłębszej od dziesięcioleci recesji, czeka ją jeszcze długa i wyboista droga - uważa prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet. Podobnego zdania jest szef amerykańskiej rezerwy federalnej Ben Bernanke.

- Obserwujemy pewne oznaki potwierdzające, że realna gospodarka zaczyna wychodzić z okresu niekontrolowanego spadku. To jednak nie oznacza, że nie czeka nas jeszcze bardzo wyboista droga - powiedział Trichet drugiego dnia elitarnego sympozjum w Jackson Hole w amerykańskim stanie Wyoming.

Szef Fed Ben Bernanke wypowiadał się w podobnym do Tricheta tonie. Jak ocenił, światowa gospodarka stabilizuje się, a perspektywy jej szybkiego powrotu na ścieżkę wzrostu są dobre. Podkreślił jednak, że ożywienie gospodarcze będzie powolne, a przed rządami i bankami centralnymi wciąż leżą poważne wyzwania.

W obronie niskich stóp

Jean-Claude Trichet swoje wystąpienia poświęcił przede wszystkim obronie antykryzysowej polityki EBC przez zarzutami, że była za mało agresywna.

Próbując złagodzić przebieg recesji, EBC obniżył stopy procentowe do poziomu 1 proc. i przeznaczył do 60 mld euro na tzw. ilościowe luzowanie polityki pieniężnej, czyli skup obligacji. Tymczasem zarówno amerykański bank centralny, jak i Bank Anglii, posunęły się dalej. Stopy procentowe zredukowały odpowiednio do 0,25 i 0,5 proc., a na skup różnych papierów wartościowych przeznaczyły kilkakrotnie większe kwoty.

Trichet argumentował jednak, że polityka EBC dobrze przysłuży się stabilności cen, której utrzymanie jest głównym celem tej instytucji.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane