• rozwiń

Temat: Rosja

Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat. Taśmy "Wprost": sprawdzamy reakcje rynków i RPP

Gaz, który podzielił Wielką Brytanię Odtwórz: Gaz, który podzielił Wielką Brytanię
Gaz, który podzielił Wielką Brytanię "Źródło: tvn24"

Polska waluta traci na wartości po tym, jak ujawniono nagrania z udziałem prof. Marka Belki, prezesem Narodowego Banku Polskiego. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy, jak na te informacje reagują giełdowi inwestorzy. Tłumaczymy także, jakie zmiany miała przynieść nowa ustawa o NBP, o której mowa w publikacji "Wprost".

Umocnieniem dolara i euro wobec złotego zareagowały rynki finansowe na ujawnioną prze tygodnik "Wprost" aferą taśmową. Wartość polskiej waluty spadła w poniedziałek już o 2 grosze. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, jak na te informacje zareaguje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz inwestorzy walutowi.

Rewolucja w RPP?

W TVN24 Biznes i Świat będziemy również analizować, jakie zmiany miała przynieść nowa ustawa o narodowym banku polskim. Obecnie w Radzie Polityki Pieniężnej zasiada 9 osób. Ich kadencja trwa 6 lat. Według założeń projektu, którym we wtorek miał zająć się rząd członkostwo w radzie miało być rotacyjne. Oznacza to, że trzech członów RPP zmieniałoby się co dwa lata. Początkowo skład rady zwiększy się z 9 do 12 osób. W 2016 odejdą z niej wszyscy dotychczasowi członkowie wraz z prezesem, ale pozostaną 3 osoby wybrane przejściowo. Pojawi się też trzech kolejnych nowych członów. Kolejne trzy osoby wejdą do rady w 2018 i wtedy RPP ma znów 9 członków.

Ukraina bez gazu?

O godz. 8:00 czasu polskiego minął termin spłaty długów Ukrainy za rosyjski gaz. Chodzi o nieuregulowane płatności szacowane na 1,95 miliardów dolarów, które Kijów jest winny Gazpromowi. Moskwa ogłosiła, że wprowadza wobec Ukrainy system przedpłat za gaz oraz zapewniła, że nie zagrozi to dostawom do Europy Zachodniej. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy najnowsze wydarzenia w tym rejonie Europy. Sprawdzamy też wszystkie możliwe scenariusze związane z zapowiadanym przez Gazprom przerwaniem dostaw gazu na Ukrainę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane