• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat: Putin wycofuje się z interwencji na Ukrainie?

Putin chce uchylenie zgody na użycie wojsk na Ukrainie Odtwórz: Putin chce uchylenie zgody na użycie wojsk na Ukrainie
Foto: AP/EAST NEWS | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Gest Putina pomoże zakończyć wojnę na Ukrainie? | Video: Putin chce uchylenie zgody na użycie wojsk na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił się we wtorek do Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, by uchyliła wydane mu 1 marca zezwolenie na użycie Sił Zbrojnych FR na Ukrainie - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rzecznik uzasadnił ten krok rozpoczęciem trójstronnych rozmów na temat uregulowania sytuacji na Ukrainie.

Propozycja Poroszenki

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział wczoraj w rozmowie telefonicznej szefowi Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi, że przed 27 czerwca mogą odbyć się trójstronne konsultacje z Rosją i UE na szczeblu ekspertów o sytuacji we wschodnich regionach kraju.

Poroszenko, jak przekazały służby prasowe, wyraził przekonanie, że Rosja poprze "nie tylko słowem, ale i czynem" jego plan pokojowy, zmierzający do uregulowania kryzysu na wschodzie Ukrainy. Poinformował także Van Rompuya, że doszło do prawie 30 przypadków naruszenia przez separatystów prorosyjskich zawieszenia broni, obowiązującego w obwodach donieckim i ługańskim od piątku.

Bezwarunkowa realizacja

Prezydent Ukrainy podkreślił, że konieczna jest bezwarunkowa realizacja takich elementów planu pokojowego, jak utworzenie 10-kilometrowej strefy buforowej między Rosją a Ukrainą, uwolnienie zakładników i przywrócenie kontroli na granicy ukraińsko-rosyjskiej w celu przerwania nielegalnych dostaw broni, przepływu sprzętu, najemników i narkotyków.

Ukraina proponuje, by Rosja za pośrednictwem misji OBWE wysłała swoich przedstawicieli jako obserwatorów - powiedział Poroszenko, odnosząc się do wysłania przedstawicieli OBWE na wysunięte posterunki sił rządowych w obwodzie donieckim i ługańskim.

Nadzwyczajna sytuacja

Rada Federacji zezwoliła 1 marca na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę taką do izby zwrócił się Putin.

Jego wniosek uzasadniono nadzwyczajną sytuacją na Ukrainie, zagrożeniem dla rosyjskich obywateli, w tym wojskowych stacjonujących na terytorium Ukrainy.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane