• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wycofują podejrzany pasztet

Wycofują podejrzany pasztet
Foto: TVN24 Foto: Skażone dioksynami wyroby z pasztetu mogły trafić nawet do kilkunastu hurtowni

Skażone dioksynami pasztety mogły trafić sklepów w woj. świętokrzyskim - ostrzegają służby sanitarne. Sanepid wycofał już podejrzane partie ze sprzedaży i wysłał próbki do badania.

Pasztety, które mogą być skażone dioksynami, zostały wyprodukowane przez firmę Profi. Przetwory mogły trafić nawet do kilkunastu hurtowni i sklepów w woj. świętokrzyskim - szacują służby sanitarne, które od razu wstrzymały obrót produktem. Prośbę o zabezpieczenie podejrzanych partii pasztetów wystosował sam producent.

- W Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach wykonywane są właśnie badania budzącego obawy wyrobu. Od ich wyników będą zależeć dalsze działania Sanepidu - tłumaczy zastępczyni wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Kielcach Anna Stańczak.

Jak tłumaczą inspektorzy, w skład podejrzanego pasztetu wchodzi wątroba z wieprzowiny pochodzącej z Irlandii.

698 ton irlandzkiego mięsa w Polsce

Do Polski z Irlandii trafiło 698 ton surowego mięsa sprowadzonego przez 4 importerów. 380 ton zostało zużyte do produkcji wyrobów i wędlin, które już znalazły się w sprzedaży. Na wszelki wypadek Sanepid wycofuje te produkty ze sklepów.

Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformowała, że skażenie najprawdopodobniej nastąpiło we wrześniu. Dlatego wszystkie produkty zakupione po 1 września powinny zostać zniszczone. Jak podają władze, nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia po spożyciu skażonego mięsa. Do zatrucia mogłoby dojść dopiero po długotrwałym spożywaniu produktow z dioksynami.

Niemniej jednak Komisja Europejska zapowiedziała przed tygodniem, że będzie dokładnie monitorowała sprawę pochodzącej z Irlandii skażonej wieprzowiny i poprosi ekspertów ds. żywności z UE, by wymieniali się informacjami. Pochwaliła również Irlandię za szybką reakcję i natychmiastowe wycofanie skażonego mięsa z obiegu.

eq/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane