• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wyciek kosztował BP już 8 mld  dol.

Wyciek kosztował BP już 8 mld  dol.
Foto: Arch. TVN24 Foto: Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej był największą katastrofą ekologiczną w historii USA

BP liże rany po wycieku ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. Spółka podała, że koszty walki z katastrofą wyniosły dotąd 8 miliardów dolarów. To o dwa miliardy więcej, niż suma podawana przed miesiącem. Dwa tygodnie temu udało się już na stałe zablokować pechowy odwiert.

Spółka podała też, że fundusz, z którego wypłacane są rekompensaty dla osób i firm poszkodowanych przez wyciek, wypłaca każdego dnia średnio 3,5 miliona dolarów odszkodowań. Ich łączna suma sięgnęła już 399 milionów dolarów.

Wyciek w Zatoce Meksykańskiej pogrążył BP finansowo - spółka miała w II kwartale aż 17 miliardów dolarów straty. Firma musiała odpisać na wydatki związane z wyciekiem ponad 32 miliardy dolarów. BP wyprzedaje też swoje aktywa, między innymi w USA, Meksyku i Kanadzie.

Jak podano, od 15 lipca nie zanotowano żadnych śladów wycieku z uszkodzonego w kwietniowym wybuchu odwiertu. Mimo to wciąż 28 tysięcy ludzi i 4 tysiące jednostek pływających jest zaangażowanych w akcję związaną z jego uszczelnianiem oraz z usuwaniem skutków największej w dziejach USA katastrofy ekologicznej.

Na zlokalizowanej na wodach Zatoki Meksykańskiej platformie wiertniczej "Deepwater Horizon" w końcu kwietnia nastąpił wybuch, w wyniku którego platforma zapaliła się, eksplodowała i zatonęła. Zginęło wtedy 11 osób.

W wyniku wycieku, który nastąpił w wyniku tego wypadku, do Zatoki Meksykańskiej wydostało się około 4.9 miliona baryłek ropy. Wyciek udało się powstrzymać dopiero 15 lipca.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane