• rozwiń
  • WIG20 2321.69 +0.58%
  • WIG30 2665.43 +0.72%
  • WIG 59754.54 +0.54%
  • sWIG80 11573.64 -0.37%
  • mWIG40 4027.63 +0.76%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:24

Dostosuj

Wyborczy laptop za 35 zł

Wyborczy laptop za 35 zł
Foto: sxc.hu Foto: Czym będzie ekstremalnie tanie urządzenie?

Po samochodzie marki Tata za 1500 dolarów, rząd w Indiach uznał, że czas na laptop za 10 dolarów. Recepta na braki w edukacji? Raczej nierealny projekt - twierdzą specjaliści.

Tworzony przez rząd Indii laptop ma zmniejszyć dystans między bogatymi a biednymi, szczególnie przez udostępnienie tym drugim dostępu do internetu. Kosztujący mniej niż książka komputer jest w budowie od trzech lat.

Prototyp urządzenia ma ujrzeć światło dzienne w ciągu kilku najbliższych miesięcy. - Podstawowy komputer z dostępem do internetu będzie niezwykle potężnym narzędziem w rękach młodzieży naszego kraju - powiedział rzecznik rządu K. K. Pant.

Urządzenie jest indyjską odpowiedzią na amerykański projekt One Laptop per Child (OLPC), laptopa za 100 dol. (ostatecznie sprzedawany jest za 200 dol., a kupić trzeba dwa - dla siebie i dla biednego dziecka).

Nierealistyczne marzenie?

Eksperci, mający w pamięci problemy twórcy projektu OLPC Nicholasa Negroponte, na laptopie za 10 dol. stawiają krzyżyk.

- Czy Indie mogą to uczynić? Filantropi myślą, że tak. Ale realiści, którzy kupują technologie, mówią "nie ma mowy" - można przeczytać na szanowanej w środowisku technologicznym stronie "arstechnica.com".

Jaki jest powód tak jednoznacznego stanowiska? Cena komponentów jest zbyt wysoka, aby zbudować komputer za 500 rupii (około 35 zł).

"Laptop wyborczy" zamiast kiełbasy

Analitycy z firmy Merrill Lynch obliczyli, że sam ekran komputera Negroponte wart jest prawie 30 dol. - Indyjska cena 10 dol. jest niczym więcej, jak tylko czystą fantazją.

Dokładne plany dotyczące laptopa mają pojawić się jeszcze w tym tygodniu. Przedstawiciele rządu Indii ustalili wstępnie cenę komputera na 1000 rupii, ale wierzą, że uda się ją jeszcze znacznie obniżyć, gdy komputer trafi do masowej produkcji.

Tymczasem niektórzy komentatorzy w Indiach uznali zapowiedź informatyzacji kraju za wstęp do zbliżających się wyborów.

sm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane