• rozwiń

Temat: Energetyka

Wszystko o węglu za jednym kliknięciem. Ruszył rządowy portal

Mieszkańcy i górnicy zablokowali drogę krajową Odtwórz: Mieszkańcy i górnicy zablokowali drogę krajową
Mieszkańcy i górnicy zablokowali drogę krajową "Źródło: tvn24"

Wszelkie informacje na temat węgla – m.in. wydobycia, sprzedaży, cen i ilości tego surowca na zwałach – oraz analizy dotyczące branży można znaleźć na portalu www.polskirynekwegla.pl, uruchomionym przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Jednym z najważniejszych elementów portalu będzie Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego, opracowany wspólnie z Towarową Giełdę Energii. Indeks zacznie być publikowany w środę w południe.

- To dzień historyczny. Po raz pierwszy będziemy mieli innowacyjną informację dotyczącą całości górnictwa (...) To narzędzie jest potrzebne w sytuacji, w której aktualnie się znajdujemy – trudnej sytuacji górnictwa. Pozwoli lepiej zrozumieć tę sytuację i w jakim kierunku iść, by te problemy, które narastają, rozwiązywać - powiedział podczas spotkania inaugurującego uruchomienie portalu dyrektor departamentu górnictwa w MG Maciej Kaliski.

Wyraził przekonanie, że strona będzie wspaniałym narzędziem analitycznym nie tylko dla zarządów spółek, związkowców i administracji rządowej, ale także dla świata nauki.

Zapasy, wydobycie i ceny

Dyrektor katowickiego oddziału ARP Henryk Paszcza powiedział, że uczestnicy obrotu węglem już od pewnego czasu wskazywali na potrzebę rzetelnych, wiarygodnych i często aktualizowanych informacji na temat branży. Teraz ich życzenie się spełnia - portal będzie publikował sumaryczne dane o obrocie węglem, wydobyciu, sprzedaży i jej kierunkach, ilości zapasów surowca, cenach u polskich producentów.

To dzień historyczny. Po raz pierwszy będziemy mieli innowacyjną informację dotyczącą całości górnictwa (...) To narzędzie jest potrzebne w sytuacji, w której aktualnie się znajdujemy – trudnej sytuacji górnictwa. Pozwoli lepiej zrozumieć tę sytuację i w jakim kierunku iść, by te problemy, które narastają, rozwiązywać

dyrektor departamentu górnictwa w MG Maciej Kaliski

Odbiorcy portalu zdobędą też informacje na temat skutków działalności górniczej na środowisko, dane dotyczące zagospodarowania metanu, czy o mechanicznej przeróbce węgla. Portal obejmuje też analizy nt. sytuacji na światowych rynkach i trendów rynkowych, dane historyczne, czy bieżące relacje podażowo-popytowe oraz stale aktualizowane kalendarium wydarzeń w górnictwie.

Paszcza zaznaczył, że uruchamiając stronę internetową ARP nie chce konkurować z istniejącymi już na rynku stronami górniczymi. „Ten portal ma inne zadanie i jest adresowany do specyficznej grupy odbiorców, jakimi są przedsiębiorstwa górnicze, instytucje naukowe, instytucje bankowe, przedsiębiorstwa energetyczne” - wskazał dyrektor.

Indeksy przekonają do polskiego węgla?

Od najbliższej środy na portalu – a także na Giełdowej Platformie Informacyjnej (www.gpi.tge.pl) prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii - publikowane będą indeksy wzorcowego węgla energetycznego sprzedawanego przez kopalnie, spółki węglowe na rynku krajowym producentom energii elektrycznej i ciepła. Przedstawiają one handlową wartość surowca o określonej jakości w zakresie asortymentu, zawartości siarki i kaloryczności oraz sprecyzowanych warunkach dostawy.

Na Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego (Polish Steam Coal Market Index) składać się będą dwa indeksy. Indeks PSCMI 1 będzie odzwierciedlał poziom cen miałów energetycznych określonej klasy w sprzedaży do energetyki zawodowej i przemysłowej, natomiast Indeks PSCMI 2 w sprzedaży do ciepłowni przemysłowych i komunalnych, innych odbiorców przemysłowych oraz pozostałych odbiorców krajowych. Indeksy będą bazować na danych miesięcznych ex-post, którymi dysponuje katowicki oddział ARP.

- Publikacja indeksów cenowych węgla wynika z zapotrzebowania uczestników rynku na informację po stronie podażowej i popytowej. Indeksy te spełniają wysokie standardy proceduralne - powiedział wiceprezes ARP Marcin Zieliński. Przypomniał, że główne europejskie rynki i ośrodki sprzedaży węgla mają swoje własne indeksy cenowe.

- Jesteśmy przekonani, że systematyczne publikowanie indeksów cenowych węgla oraz możliwość wykorzystania ich funkcji informacyjnej dla rynku oraz stanowienie ceny referencyjnej dla kontraktów sprzedaży węgla spowoduje wzrost zaufania do polskich producentów, a tym samym poczucia bezpieczeństwa przy zawieraniu transakcji handlowych - wskazał prezes Towarowej Giełdy Energii Ireneusz Łazor.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane