• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wszystkie banki oszukują?

Wszystkie banki oszukują?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Banki na celowniku UOKiK

19 banków i ponad 300 wzorców umów, regulaminów, tabel opłat i prowizji oraz umów ubezpieczenia kredytów wziął pod lupę UOKiK. Wynik jest zatrważąjący: wszystkie skontrolowane banki stosowały niekorzystne dla klientów zapisy.

Uchybienia stwierdzono w każdym z kontrolowanych banków – Urząd zakwestionował ponad 40 klauzul. W związku z tym, że zobowiązania są zaciągane na wiele lat, w niektórych przypadkach niemal na całe życie, skutki podpisania niekorzystnej umowy mogą być odczuwalne długo po zawarciu transakcji z bankiem.

Stwierdzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim umów o kredyty hipoteczne. Najbardziej kosztowne dla klientów przewinienia bankowców to m.in. pobieranie prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu lub jego przewalutowanie, przy jednoczesnym obciążeniu klienta kosztami sporządzenia aneksu do umowy.

Inna niedozwoloną klauzulą jest wymóg założenia konta w banku udzielającym nam pożyczki. Wiele zastrzeżeń UOKiK ma do procedury ubezpieczania kredytu, klienci są zmuszani do zawierania niezwykle kosztownych umów ubezpieczeniowych. Banki w dowolnym momencie mogą zażądać od nas wyceny kredytowej i - jak się okazuje wbrew prawu - obciążyć nas jej kosztami.

Rok kredytów hipotecznych

W 2007 roku banki udzieliły kredytów hipotecznych na sumę prawie 60 miliardów złotych – to o ponad 46 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia wartość jednego kredytu wyniosła 182 tysiące złotych. Zawarcie umowy na sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania jest jedną z ważniejszych życiowych inwestycji finansowych, dlatego ochrona konsumentów zawierających umowy o kredyt hipoteczny jest szczególnie istotna.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane