• rozwiń

Wszyscy zapłacimy za rolnicze emerytury

Wszyscy zapłacimy za rolnicze emerytury
Foto: TVN24 Foto: Rewolucji w rolniczych emeryturach nie będzie

Choć dochody rolników rosną błyskawicznie, i tak będziemy dopłacać do ich ubezpieczeń. Bo szumnie zapowiadana przez rząd reforma KRUS niewiele zmieni - informuje "Gazeta Prawna".

Założenia reformy przygotowuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszystko wskazuje jednak na to, że rewolucji w KRUS nie będzie.

Wyższe składki na KRUS będzie płacić zaledwie 17,7 tys. rolników, którzy mają ponad 50 ha ziemi. Z kolei gospodarujący na ponad 100 ha zapłacą maksymalnie 1527 zł rocznie - pisze "Gazeta Prawna". Dla porównania: osoby prowadzące nawet bardzo małe firmy poza rolnictwem wpłacają rocznie do ZUS 9,4 tys. zł.

Bez rewolucji

Przy takich założeniach reformy do budżetu trafili zaledwie dodatkowe 200 tysięcy złotych rocznie. A to oznacza, że do rolniczych emerytur nadal będą dopłacać podatnicy. W tym roku dotacja sięgnie prawie 16 mld zł. Stanie się tak, choć dochody rolników rosną najszybciej ze wszystkich grup w Polsce. Jak podaje GUS, w ubiegłym roku wzrosły aż o 20,1 proc.

Obecnie wszyscy rolnicy płacą na KRUS tyle samo - 190 zł kwartalnie. Ten sposób finansowania rolniczych świadczeń budzi sprzeciw ekspertów.

boa/pra

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane