• rozwiń
  • WIG20 2161.96 +0.33%
  • WIG30 2448.11 +0.34%
  • WIG 57012.58 +0.41%
  • sWIG80 11481.70 +0.27%
  • mWIG40 3642.46 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:11

Dostosuj

"Współpłacenie jest w każdej udanej reformie"

"Współpłacenie jest w każdej udanej reformie"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Leszek Balcerowicz w TVN CNBC Biznes

- Dziwi mnie to, że rząd odchodzi od współpłacenia za leczenie na koszt podwyższania składki zdrowotnej - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Leszek Balcerowicz. Dodał, że drobne opłaty za wizyty są elementem każdej udanej reformy służby zdrowia. Były szef NBP skomentował też bieżącą sytuację w gospodarczą w kraju i na świecie.

W każdej udanej reformie służby zdrowia pojawia się jakiegoś rodzaju współpłacenie.

balcerowicz o składce

Rząd Donalda Tuska wciąż stoi w obliczu zreformowania służby zdrowia mając nadzieję, że zmiany, które wprowadzi raz na zawsze uzdrowią chory system. Niedawno ogłoszone podsumowanie tzw. Białego Szczytu, czyli konsultacji rządu i przedstawicieli służby zdrowia zakłada, że rząd zarzucił forsowanie współpłacenia pacjentów za wizyty u lekarza na rzecz podwyższenia o jeden proc. składki zdrowotnej, czego domagają się m. in. PiS i lekarze. Zdaniem Leszka Balcerowicza ta zmiana strategii nie wróży nic dobrego.
- Kiedy studiuję opracowania udanych reform służby zdrowia to tam zawsze pojawia się współpłacenie - mówił w TVN CNBC Biznes Balcerowicz. - Nie chodzi o duże sumy, ale o to, żeby zracjonalizować popyt na usługi medyczne. Lekarze nie mogą być "zamulani" mało istotnymi przypadkami kosztem tych naprawdę istotnych - tłumaczył były szef NBP.

Jego zdaniem podniesienie składki zdrowotnej o jeden pkt proc. (do 10 proc. wynagrodzenia brutto - red.) jest z kolei krokiem do tyłu, bo mija się z deklaracją rządu o obniżaniu podatków.

Na Irlandię trzeba zapracować

A to właśnie obniżanie podatków, będące konsekwencją obniżania wydatków państwa, jest, zdaniem Balcerowicza, główną drogą dochodzenia do cudu gospodarczego, który przed wyborami obiecywała Platforma Obywatelska.

- Druga Irlandia to ambitny cel, ale nie niemożliwy. Tyle, że do postawionych celów trzeba dobierać odpowiednie środki - powiedział ekonomista. Jak tłumaczył, Irlandia była w tym konsekwentna i dlatego jej się udało. - Tam, kiedy postanowiono, że będzie obniżka wydatków państwa i obniżka podatków, zaczęto to robić, a u nas są na razie spotkania, z których nic nie wynika - dodał.

mkg//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane