• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Wspólny kredyt na mieszkanie a rozstanie. Blajer wyjaśnia, co można zrobić

"Biznes dla Ludzi" cz.1 Odtwórz: "Biznes dla Ludzi" cz.1
Foto: TVN24, Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Na "Biznes dla Ludzi" zaprasza Paweł Blajer | Video: "Biznes dla Ludzi" cz.1

W dzisiejszym programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer wraz z gościem przeanalizował, jak należy postąpić, gdy dwoje ludzi posiada wspólny kredyt na mieszkanie, ale postanawia się rozstać.

Aleksandrę Łukasiewicz, ekspertkę z firmy Expander zapytaliśmy, jakie są możliwości poradzenia sobie ze spłatą kredytu. Czy konieczne jest

sprzedanie mieszkania, czy istnieją też inne możliwości?

Co istotne, na samym początku potrzebna jest zgoda partnerów, co do losów pożyczki.

- Potrzebna jest zgoda zarówno kredytobiorców, jak i banku. Może się zdarzyć, że jedna ze stron się nie godzi na konkretne rozwiązanie. Albo, że z przyczyn formalnych nie godzi się bank, wtedy też mamy kłopot. Zostaje nam mediacja lub ewentualnie sprzedaż mieszkania i spłata kredytu. Zatem jakiekolwiek rozwiązanie - czy przeniesienie kredytu, czy sprzedaż nieruchomości i spłata z tych pieniędzy zadłużenia, będzie wymagało rozsądnego podejścia obu stron - powiedziała Aleksandra Łukasiewicz.

Jest też taka możliwość, że kredyt przejmuje jeden z kredytobiorców. Wówczas osoba, która zostaje odłączona od kredytu powinna zostać spłacona. Jest też warunek podstawowy.

- Bank, jako strona tej relacji musi się zgodzić na to, że kredyt przejmie jeden kredytobiorca. Musi on mieć zdolność kredytową, według oceny banku. A z perspektywy banku lepiej mieć dwóch kredytobiorców niż jednego - podkreśliła Łukasiewicz.

"Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane