• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Wspólna interwencja na ratunek euro?

By ratować zadłużone państwa strefy euro, należy połączyć interwencje Europejskiego Banku Centralnego i Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) - taką propozycję zasugerowała Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

- Osobiście zastanawiam się, czy nie byłoby konieczne takie połączenie, z wyraźnym wsparciem i gwarancjami państwowymi, w sposób zorganizowany - oświadczyła Lagarde na piętkowej konferencji w Waszyngtonie.

"EBC pożyczkodawcą ostatniej szansy"

Powiedziała też, że EBC "niechętnie" wspiera kraje zaciągające pożyczki, a powinien angażować się w to nadal, kiedy zaczną funkcjonować nowe zasady funduszy ratunkowych.

- EBC, który w zeszłym miesiącu zaczął skupować włoskie i hiszpańskie długi, odgrywa rolę "pożyczkodawcy ostatniej szansy", czyniąc to "niechętnie, bez większej pewności i przewidywalności na dłuższą metę, co z pewnością stanowi pewien problem - mówiła Lagarde.

- EBC najprawdopodobniej działa jako pomost ku EFSF, który zrobić tego nie jest jeszcze w stanie - dodała. EFSF będzie mieć możliwość zakupu zadłużenia krajów strefy euro, kiedy parlamenty narodowe jej 17 krajów ratyfikują reformę uzgodnioną 21 lipca przez szefów państw i rządów.

Prewencyjne linie kredytowe?

Lagarde zapewniła, nie odnosząc się szczególnie do strefy euro, że MFW może przemyśleć sprawę uzgodnienia prewencyjnych linii kredytowych dla grup krajów.

- W miarę jak świat rozwija się i z naszego punktu widzenia zacieśnia więzi, musimy być kreatywni co do zasady i warunków związanych z obligacjami oraz jakości beneficjentów takich linii kredytowych - wyjaśniła.

- Moglibyśmy zastanowić się nad grupami krajów jako beneficjentami instrumentów tego rodzaju - podkreśliła.

nsz\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane