• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wrocław chce komisji ws. EXPO

Wrocław chce komisji ws. EXPO
Foto: TVN24 Foto: Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

- Będziemy się domagać powołania specjalnej komisji, która zbada, czy nasi konkurenci złamali umowę dżentelmeńską - zapowiada prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Chodzi o powiększenie składu Biura Wystaw Międzynarodowych, które wybiera organizatora.

Konkurentami Polski do organizacji EXPO są Korea Południowa oraz Maroko. Gdy Wrocław zaczął się starać o organizację wystawy, Biuro Wystaw Międzynarodowych (BIE), które dokonuje wyboru organizatora, liczyło 98 państw. Teraz jest ich prawie 140. Szkopuł jednak w tym, że nowi członkowie to głównie małe kraje azjatyckie, afrykańskie i z okolic Oceanii. Budzi to podejrzenia, że rozszerzenia składu BIE nie jest "przypadkowe".

Według Michała Tabisza, dyrektora biura pełnomocnika rządu ds. organizacji EXPO w 2012 r., lokalizacja geograficzna tych krajów, pozwala domyślać się, które z konkurujących państw zachęcały je do wstępowania do BIE.

Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, bo zanim Polska, Korea i Maroko przystąpiły do rywalizacji, podpisały "umowę dżentelmeńską" w obecności władz BIE, w której zobowiązały się nie zachęcać innych krajów do przystąpienia do BIE w trakcie starań o organizację EXPO 2012. - Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ta umowa została złamana. Żadnego z tych 40 państw nie wprowadziła Polska - powiedział Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia starał się interweniować w tej sprawie i apelował do krajów rywalizujących, aby wspólnie poprosili nowe kraje członkowskie o wstrzymanie się od głosu w poniedziałek. Apel nie spotkał się jednak z zainteresowaniem. - Nie udało się porozumieć. Polski apel odrzuciło zarówno Maroko, jak i Korea - mówił Dutkiewicz. Prezydent zamierza ponowić swój apel.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane