• rozwiń

Wróci podatek od darowizn?

Wróci podatek od darowizn?
Foto: TVN24.pl Foto: Urząd skarbowy obliczył ile państwo straciło na likwidacji podatku od darowizn

Z wyliczeń fiskusa wynika, że Polacy wskutek zniesienia podatku od darowizn dla najbliższej rodziny zaoszczędzili blisko 400 mln złotych. Czy to zwiastun, że ulga zniknie? - zastanawia się "Rzeczpospolita".

W połowie lipca urzędy skarbowe w całym kraju przekazała Ministerstwu Finansów informacje, o ile zmniejszyły się dochody gmin po wprowadzeniu zwolnienia od podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny. Wpływy z niego trafiają bowiem do kasy samorządowej. Po podliczeniu okazało się, że w kieszeni Polaków zostało około 385 mln zł.

To zdecydowanie więcej, niż przewidywało Ministerstwo Finansów, gdy zgadzało się na zwolnienie z podatku przekazywanych w darowiźnie domów, mieszkań, samochodów, akcji, a także pożyczanych najbliższym pieniędzy. Według ministerstwa budżet stracił więcej, niż planowano, ponieważ wzrosła - i to znacząco -wartość nieruchomości w stosunku do pierwszego kwartału 2006 r.

Eksperci obawiają się, że ściągane z całego kraju dane mają tylko dostarczyć argumentów za likwidacją tych zwolnień podatkowych. -To jest skutek porządkowania majątków w rodzinach, które dopiero teraz zdecydowały się uregulować kwestie własnościowe. Oszacowane przez ministerstwo skutki finansowe wydają mi się jednak zbyt wysokie. Nie ma bowiem pewności, ile zyskałby budżet, gdyby ten podatek był - przekonuje Irena Ożóg, doradca podatkowy. Według niej istnieje jednak ryzyko, że te dane mogą się stać pretekstem do ograniczenia zwolnień - czytamy w "Rz".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane