• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wracają cła na zboża

Wracają cła na zboża
Foto: TVN24 Foto: Przywrócenia cła jest reakcją na spadek cen zboża na światowym rynku

Wraca cło na importowane do Unii Europejskiej zboże - taką decyzję podjęła w piątek Komisja Europejska. Z wnioskiem o przywrócenie opłat wyszła Polska. Nasze stanowisko poparła większość państw członkowskich. To odpowiedź Brukseli na spadające ceny zboża na światowym rynku - oceniają analitycy.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej wejdzie w życie trzy dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, a więc najprawdopodobniej pod koniec przyszłego tygodnia.

Tym samym Bruksela pozytywnie odniosła się do zaprezentowanego pod koniec września przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego wniosku o przywrócenie ceł na zboże z krajów nie znajdujących się w strukturach Unii Europejskiej. Wniosek Polski poparły m.in.: Rumunia, Grecja, Węgry, Litwa, Łotwa, Słowacja, Austria.

Malta, Hiszpania, Wielka Brytania - przeciw

Zbiory w UE w tym roku są dobre, a bezcłowy import może doprowadzić do zbyt dużego spadku cen zboża i destabilizacji rynku - uważa strona polska. Innego zdania są rządy Malty, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem popyt na zboża wciąż przewyższa podaż.

W listopadzie ubiegłego roku kraje członkowskie UE jednomyślnie zgodziły się na zaproponowane przez KE zawieszenie ceł importowych na wszystkie rodzaje zbóż z wyjątkiem owsa. Ówczesna decyzja była odpowiedzią na bijące rekordy ceny zbóż na rynkach światowych.

Zamrożenie ceł miało obowiązywać do 30 czerwca 2008 roku, ale wówczas decyzję przedłużono o kolejny rok. Komisja Europejska zastrzegła jednak sobie prawo do natychmiastowego przywrócenia cła.

Czy na cle skorzystają polscy rolnicy?

Co decyzja Komisji oznacza dla Polski? Przywrócenie ceł spowoduje znaczące ograniczenie importu tanich zbóż m.in. z Ukrainy - oceniają analitycy rynku. To zaś przyczyni się do ochrony interesów m.in. polskich rolników. Na początku października, polskie firmy skupowe płaciły za pszenicę średnio 530 zł za tonę.

Rolnicy wciąż narzekają na ceny zboża. Za tydzień zjadą się do Warszawy, by zaprotestować przeciwko stawkom za zboże. Wcześniej mają zablokować drogi w okolicy przejścia granicznego z Ukrainą, skąd importuje się tańsze ziarno.

eq//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane