• rozwiń

"Wprowadźmy 80 proc. podatku!"

Wprowadzenie 80-procentowego podatku dochodowego dla osób zarabiających powyżej 600 tysięcy euro rocznie zaproponował lider niemieckiej partii Lewica Oskar Lafontaine. - Tak możemy pokonać recesję - przekonuje polityk.

Tylko wielkie programy, jak pokazuje przykład USA i Chin, mogą powstrzymać recesję

Oskar Lafontaine

Jak powiedział Lafontaine gazecie "Passauer Neue Presse", tak wysoki podatek powinien objąć wszystkie "bezwstydnie wysokie zarobki", przekraczające 20-krotnie przeciętne wynagrodzenie. Jego zdaniem środki pozyskane w wyniku wprowadzenia 80-procentowego podatku należałoby wykorzystać na sfinansowanie pakietu działań mających na celu pobudzenie koniunktury gospodarczej w dobie kryzysu.

- Tylko wielkie programy, jak pokazuje przykład USA i Chin, mogą powstrzymać recesję - przekonywał polityk, który w latach 1998-1999 był ministrem finansów w rządzie Gerharda Schroedera.

Obecnie Lafontaine jest współprzewodniczącym Lewicy, utworzonej przez postkomunistów z dawnej NRD, oraz rozłamowców, którzy wystąpili w 2005 roku z SPD. Głosząca radykalne hasła Lewica jest trzecią siłą polityczną w Niemczech.

Według obowiązujących przepisów podatkowych w Niemczech, osoby zarabiające ponad 250 tysięcy euro rocznie płacą najwyższy, 45-procentowy podatek.

bgr/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane