• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

"Wprowadzanie Euro na nowych warunkach". Kryteria spełnimy już w 2014?

"Wprowadzanie Euro na nowych warunkach". Kryteria spełnimy już w 2014?
Foto: TVN24 Foto: Jan Krzysztof Bielecki o warunkach do przyjęcia euro

- Mamy do czynienia z sytuacją kuriozalną. Wchodzimy w nowy układ polityczny, a wejście do strefy euro wciąż regulują stare kryteria. Powinny być określone nowe warunki wchodzenia do strefy euro - twierdzi Jan Krzysztof Bielecki. Szef Rady Gospodarczej przy premierze powiedział w "Kontrwywiadzie" RMF FM, że jeśli rok 2013 Polska przejdzie w miarę suchą nogą przez spowolnienie gospodarcze, to kryteria przyjęcia wspólnej waluty będziemy spełniać być może już w 2014 roku.

Pod koniec ubiegłego tygodnia premier Donald Tusk mówił przed szczytem UE, że Polskę czeka ważna decyzja, czy "będziemy chcieli być częścią  serca Europy" z "rdzeniem" w postaci wspólnej waluty, "czy też państwem peryferyjnym z własną".

- Ja jestem zdeterminowany, żeby przekonywać wszystkich partnerów w Polsce, że Polska bezpieczna jest w samym sercu Europy - deklarował Tusk. W ocenie doradcy szefa rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego takimi słowami "wysyłamy ważny sygnał do naszych europejskich partnerów - sygnał, że Polska stawia na Europę, że chce tę Europę budować".

- Mamy konsekwentne mówienie premiera o tym, że potrzebna jest silna, wspólna Europa. Jednym z warunków dobrej, działającej Europy w przyszłości jest na pewno silna waluta - podkreślał Bielecki w "Kontrwywiadzie" w RMF FM.

Kiedy się wyrobimy z warunkami? 2014 r. realny

 

To kuriozalna sytuacja ponieważ mamy stare kryteria, które były wymyślone 20 lat temu, które były na przykład przez takich Greków na 12 lat przez tylko dwa przestrzegane. No i wchodzimy w nową Unię, w zupełnie nowe warunki instytucjonalne, w nowy układ polityczny i prawdopodobnie wtedy powinny też być określone nowe warunki wchodzenia do euro.

Jan Krzysztof Bielecki, doradca premiera

Jak zaznaczał, na wyniki analiz Pałacu Prezydenckiego, z których ma wynikać, że Polska będzie gotowa do przyjęcia Euro 1 stycznia 2016 r. patrzy jednak "z lekkim przymrużeniem oka". - Żyjemy w trudnym okresie, gdzie bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo naszych finansów, bezpieczeństwo obywateli jest rzeczą najważniejszą i jak pozwoli sytuacja, to wtedy, być może, za dwa lata będziemy mieścili się w tych kryteriach - zauważa.

2014 rok to według doradcy premiera realna data na spełnienie głównych warunków wejścia do tzw. "węża walutowego", który jednak w ocenie Bieleckiego jest dość anachroniczną konstrukcją. - To kuriozalna sytuacja ponieważ mamy stare kryteria, które były wymyślone 20 lat temu, które były na przykład przez takich Greków na 12 lat przez tylko 2 przestrzegane. No i wchodzimy w nową Unię, w zupełnie nowe warunki instytucjonalne, w nowy układ polityczny i prawdopodobnie wtedy powinny też być określone nowe warunki wchodzenia do euro - podkreśla doradca szefa rządu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane