• rozwiń

Wpompują w Polskę pół miliarda dolarów?

Wpompują w Polskę pół miliarda dolarów?
Foto: TVN CNBC Biznes/austrianinformation.org Foto: Anna Kowalczyk z BŚ o pomocy dla Polski

- Rozmawiamy z bankiem PKO BP na temat kredytu, jakiego Bank Światowy miałby udzielić na wsparcie polskiej gospodarki dotkniętej kryzysem - powiedziała w rozmowie z TVN CNBC Biznes Anna Kowalczyk z Banku Światowego.

Jak powiedziała Kowalczyk, negocjowana kwota opiewa na około 0,5 mld dolarów. Rozmowy są na razie na bardzo wczesnym etapie, a zarząd Banku Światowego ma podjąć ostateczną decyzję około września 2009 roku. Wcześniej regionalny dyrektor odpowiedzialny za sektor finansowy w BŚ, Fernando Montes-Negret mówił agencji Reutera, że podstawową kwestią, która jest dyskutowana, to sektory, to których miałyby trafić pieniądze. - "Kanałem", przez który przekażemy te środki będzie bank PKO BP - dodał Montes-Negret.

Na ratunek "Nowej Europie"

Dyrektor finansowy BŚ powiedział również, że podobne rozmowy toczą się w Bułgarii oraz Chorwacji.

Pod koniec lutego szefowie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Banku Światowego poinformowali, że zapoczątkują wspólny, warty 24,5 miliarda euro, plan pomocy dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Dwuletni plan zapewni szybką pomoc finansową na dużą skalę, a także udostępni małym oraz średnim przedsiębiorstwom dostęp do kapitału.

Równocześnie w wywiadzie dla dziennika Corriere della Sera, szef banku Robert Zoellick powiedział, że Bank Światowy prowadzi rozmowy z zachodnimi bankami, by nie wycofywały się z Europy Środkowo-Wschodniej. Zoellick uważa, że wycofanie pieniędzy z Europy Środkowej byłoby wyjątkowo szkodliwe. I przypomina, że w sześciu krajach regionu działa 12 wielkich banków: włoskich, niemieckich, austriackich, francuskich i szwedzkich; wszystkie odgrywają decydującą rolę.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane